U trendu

Lekari upozoravaju: Kada bi Srbi češće jeli OVU vrste hrane, bili bi ređe bolesni

Osim blagotvornog uticaja na varenje, konzumacija ove hrane smanjuje rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2, pa čak i raka.

Institut za ishranu je naglasio da stanovnici Srbije konzumiraju nedovoljno proizvoda od celog zrna .

Redovno uključivanje proizvoda od celog zrna u ishranu je neophodno

Rezultati jednog istraživanja pokazali su da je unos dijetetskih vlakana nedovoljan kod 90 odsto adolescenata i odraslih, i kod 84 odsto starijih.

„Slična situacija je I u mnogim drugim razvijenim zemljama, a razlog tome je moderan način ishrane, koji uključuje previše visoko prerađene hrane sa niskim sadržajem dijetalnih vlakana“, rekao je stručnjak Igor Pravst.

Foto:Pexels/Suzy Hazelwood

Ključni izvori dijetetskih vlakana u ishrani su povrće i mahunarke, voće i proizvodi od žitarica od celog zrna.  Značajni efekti se postižu i sa malim promenama, na primer zamenom belog hleba hlebom od celog zrna.

Pšenične mekinje za posebno dobar efekat

Saznanja o značaju dijetalnih vlakana za zdravlje datiraju još iz antičke Grčke, kada su stari Grci preporučivali konzumaciju pšeničnih mekinja za probleme sa opstipacijom. Danas se većina proizvoda od žitarica proizvodi od belog brašna iz kojeg je uklonjena većina dijetetskih vlakana.

Loše navike u ishrani su posebno problematične za adolescente, jer se u tom periodu formiraju obrasci za kasnije periode života.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.