U trendu

Danas isplata drugog korona minimalca!

Država ce danas isplatiti drugi minimalac za preduzetnike, mikro, mala i srednja preduzeća, kao deo paketa ekonomskih mera za smanjenje efekata koronavirusa.

Pomoć će leći i za velika preduzeća, najavljeno je ranije. Isplata će se izvršiti šest dana pre prvobitno najavljenog roka.

Zarade koje iznose oko 30.000 dinara leći će na račune 232.000 preduzeća koja su se prijavila za ovu pomoć države. Za ovu namenu, iz državne kase biće uplaćeno 32 milijarde dinara.

Isplata prvog minimalca počela je 7. maja, a još jedan, treći, radnici mogu da očekuju u prvoj nedelji jula, pišu Večernje novosti.

Odmah po uplati, poslodavac može da prebaci minimalac na račun radnika, a ako se to ne dogodi, novac se vraća u državni budžet da bi se sprečile zloupotrebe. Novac na svojim računima, zaposleni tako mogu da očekuju do petka.

Dok preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća dobijaju po ceo minimalac, zaposlenima u velikim preduzećima sleduje 15.000 dinara po radniku čiji zaposleni su poslati na prinudni odmor, zbog smanjenog obima poslovanja ili potpune obustave rada.

Isplata tri minimalne zarade, jedna je od mera države za pomoć privredi da lakše prebrodi krizu izazvanu pandemijom koronavirusa. Ovu pomoć koriste mikro, mala, srednja i velika preduzeća, preduzetnici, paušalci i poljoprivrednici, kao i ogranci stranih pravnih lica i predstavništva stranih kompanija.

Uslov da koriste fiskalne pogodnosti države bio je da su pre 15. marta 2020. godine osnovani i registrovani, odnosno da su do tada postali obveznici PDV, kao i da nisu otpuštali radnike do 10. aprila za više od 10 odsto. Ovde se ne računaju zaposleni na određeno vreme kojima je period na koji je ugovor zaključen istekao u navedenom roku.

Prijavljivanje za jednokratnu pomoć države od 100 evra završava se u petak, a svi koji se prijave i u petak, novac će dobiti do ponedeljka. Do srede se preko portala Uprave za trezor i kol-centra prijavilo 4.274.300 građana, a automatski je novac dobilo oko dva miliona – penzionera i primalaca socijalnih davanja. Tako će se ova pomoć na kraju naći na više od šest miliona računa.

U Srbiji je, prema podacima Poreske uprave i Republičkog zavoda za statisku, od kraja februara do 15. maja, broj zaposlenih porastao za skoro 7.000, izjavio je danas ministar finansija Siniša Mali.

Mali je za RTS rekao da je, prema zvaničnim podacima, 15. maja ukupan broj zaposlenih u Srbiji, za koje se plaćaju porezi i doprinosi na zarade, iznosio 2.196.372, što je za 6.988 više nego 27. februara, dve-tri nedelje pre vanrednog stanja i epidemije koronavirusa.

„Imamo skoro 7.000 više zaposlenih i prijavljenih ljudi nego pre korona krize. To znači da smo dobro osmislili mere i uspeli smo da sačuvamo radna mesta“, rekao je Mali i dodao da mnogi iznose razne podatke, ali da je to zvanična statistika.

Ministar finansija je najavio u narednih nekoliko dana nove mere usmerene ka dodatnom zapošljavanju. „U narednih par dana očekujte lep, dobar, sveobuhvatan podsticajan program za novo zapošljavanje“, rekao je Mali.

Razmatra se oko 20 različitih mera, medju kojima su umanjenje poreza i doprinosa na zarade za nove zaposlene, stimulacije u novcu za podstrek preduzećima da zaposle nove radnike.

„Cilj nam je, posto smo sačuvali radna mesta, još agresivnije krenemo u novo zapošljavnje, kako bismo i životni standard gradjan podigli još više“, rekao je Mali.

(Tanjug, Novosti)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pogledaj komentare (1)