U trendu

ECB:Ključne kamate i program kupovine obveznica bez promene

FRANKFURT – Evropska centralna banka zadržala je na današnjoj sednici ključne kamatne stope i pandemijski program hitne kupovine obveznica (PEPP) na nepromenjenom nivou.

Kamata na glavne operacije refinansiranja ostala je nula posto, na prekonoćne pozajmice 0,25, a na depozite minus 0,5 procenata, navedeno je u saopštenju ECB objavljenom na Tviteru.

Program hitne kupovine aktiva, čiji je obim ECB povećala u decembru za 500 milijardi evra na 1,85 biliona, takođe je zadržan na tom nivou, a prema rečima šefice centralne banke evrozone PEPP će se sprovoditi najmanje do marta 2022.

Lagard je u uvodnoj reči upozorila na rizike po privredni oporavak od novog talasa zaraze i posledičnog ograničenja ekonomske aktivnosti, poručivši da je ECB spremna da pruži još veću podršku privredi ako zatreba, prenosi Rojters.

„Ponovni nagli rast zaraze koronavirusom i restriktivne i produžene mere za njeno suzbijanje koje su uvedene u mnogim zemljama evrozone izazivaju poremećanje u ekonomskoj aktivnosti“, rekla je predsednica ECB.

Nova zaključavanja, trom početak vakcinacije u 19 zemalja koje koriste evro, i jačanje evra prema dolaru, prema oceni Rojtersa, otežavaju rad izvoznika i dovode u pitanje prognoze ECB o snažnom oporavku počev od drugog kvartala.

Lagard je pozdravila početak vakcinacije kao „važnu prekretnicu“ uprkos „određenim poteškoćama“, naopminjući da su najnoviji makroeknomski pokazatelji 19-članog bloka i dalje u skladu s prognozama ECB.

Saglasila se sa tim da jak evro, koji je početkom ovog meseca dostigao dvoipogodišnji rekord prema dolaru, gura inflaciju naniže i ponovila da će ECB nastaviti pažljivo da prati kretanje kursa.

Ostavljajujći „odškrinuta vrata“ potencijalnom povećanju podsticaja ako bude potrebno, Lagard je naglasila da će ECB nastaviti da kupuje obveznice sve dok „ne prosudi da je period krize sa koronavirusom završen“.

Osvrnuvši se na negativne rizike koji prete ekonomiji evrozone, ona je navela da ti rizici sada manje akutni, delom zahvaljujući nedavnom sporazumu o Bregzitu.

„Vesti o izgledima globalne ekonomije, sporazum o budućim odnosima EU i Ujedinjenog Kraljevstva i početak kampanje vakcinacije su ohrabrujući. Međutim, aktuelna pandemija i njene implikacije na ekonomsku i finansijsku situacijiu i dalje predstavljaju izvore negativnih rizika“, rekla je Lagard.

Mada je priznala da je neposredna budućnost izazovna, šefica ECB je ipak zadržala optimističan stav navodeći da će „kada uticaj pandemije iščili, oporavak potražnje, podržan prilagodljivim fiskalnim i monetarnim merama, podstaći inflaciju u srednjoročnom periodu“.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.