U trendu

Lekari upozoravaju: Često farbanje kose može da izazove rak

Nekoliko nezavisnih istraživanja u Evropi ukazalo je na povezanost farbi za kosu sa stepenom rizika obolevanja žena od raka, prenose mediji u regionu.

Lekari, naime, upozoravaju da bez obzira na kvalitet farbi za kosu, postoje indicije da njihove komponente izazovu štetne efekte po zdravlje. Istraživanje hirurga londonske bolnice „Princip grejs“ Kefa Mokbela pokazalo je da su žene koje su farbale kosu za 14 posto izloženije riziku da obole od raka dojke od onih koje to ne rade. Do sličnih rezultata došli su i finski onkolozi.

Štetni efekti

Da je žensko ulepšavanje „skupo po zdravlje” potvrđuju i naši stručnjaci, koji upozoravaju da su najblaže reakcije koje farbe mogu da izazovu preosetljivost koja se manifestuje alergijskim reakcijama na koži različitog stepena.

One se mogu javiti posle prvog korišćenja, kao i nakon 15 godina. Osim alergija, farbe mogu dovesti i do težih bolesti i poremećaja koji se javljaju zbog tzv. kumulativnog efekta supstanci koje u ljudskom organizmu metabolira i izlučuje jetra putem svojih enzima, upozoravaju stručnjaci.

Oni objašnjavaju da je koža prirodni pokrivač ljudskog tela, ali je istovremeno i put preko kojeg se mogu u organizam uneti (upiti) različite komponente kozmetičkih i medicinskih preparata koji se primenjuju na koži.

Osim putem kože, štetne materije, u organizam se mogu uneti i preko disajnih puteva ukoliko su isparljive, kao i putem sluzokože očiju i organa za varenje ukoliko dođu u kontakt sa njima. Podjednako su izložene žene i muškarci koji takođe boje kosu.

Iritacija

– Među najčešćim iritansima iz farbi za kosu sekundarni su amini bilo iz boje ili rastvarača koji se po obavljenim studijama svrstavaju u kancerogene i potencijalno mogu doprineti kanceru dojke, ovarija, mokraćne bešike, pluća, leukemiji i drugim malignim procesima – ističu stručnjaci.

Sekundarni amini, kako pojašnjavaju, mogu nastati i prilikom hemijskih reakcija. Nimalo manje bitan je, navode lekari, i amonijak iz farbi za bojenje kose koji je značajan iritans neprijatnog mirisa i nadražuje respiratorne puteve, te je zato posebno opasan u trudnoći i kod bolesti disajnih puteva kod osoba sa HOBP.

Broj farbanja

Stručnjaci takođe savjetuju da se kosa ne farba više od pet puta godišnje, a trudnice to ne bi trebalo da rade prva tri meseca trudnoće. Kada su u pitanju osobe sa oslabljenim imunitetom, i oni koji imaju hroničnu bolest pluća treba da izbegavaju farbanje.

Kontrolisano devet farbi

Kako je Pobjedi rečeno iz Uprave za inspekcijske poslove tokom kontrole koje su sprovedene ove godine, kako ističu, devet uzoraka poslano je na analizu kako bi se utvrdila njihova ispravnost i ph vrednost, obavio test na iritaciju, kao i sadržaj olova, kadmijuma, kobalta, hroma, nikla i sadržaj formaldehida. Svi nalazi, kažu u inspekciji, bili su uredni.

Analizirane su: „Garnier color creme 660 vatreno crvena“, „Aroma color o1 black“, „Dikson color“, „Crema Colorante Trend UP Profesional“ , „Coloremo Selective evo“ „ Loreal Prodigy“, „PR Line“, „Pop Ritoco Ricrescita Biondo Scuro-Instant sprej za pokrivanje sede kose“ i „Girls Only Haircare“ sa arganovim uljem Dry Dhampoo za brinete 200.

Supstance koje uzrokuju glavobolju, ubrzan rad srca…

Iz Instituta upozoravaju da se u jeftinijim bojama često koristi i „resorcinol“ jer u kombinaciji sa „peroksidom” daje boji trajnost. On uzrokuje ubrzan rad srca, promene u disanju, glavobolje, nemir, mučninu i drugo.

Oni podsećaju da je Evropska komisija 2010. zabranila 22 supstance koje su bile sastavne komponente boja za kosu, da bi se kasnije taj broj povećao na 135.

Na proizvodu moraju biti ispisana upozorenja

Zdravstvenu ispravnost farbi za bojenje kose kontroliše Sanitarna inspekcija na uvozu i u prodajnim objektima.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.