U trendu

Odbijte insekte od sebe na prirodan način

Sa dolaskom leta dolaze nam i komarci. Tu su i posledice koje ostavljaju ujedi insekata, kao i moguće bolesti koje se usled njih mogu javiti.
U borbi protiv insekata, ljudi sve više koriste hemijske supstance koje garantuju odbijanje insekata i stoprocentnu zaštitu. I pored toga, veoma je teško napraviti jasnu granicu između rizika od ujeda insekata i rizika od upotrebe hemijskih sredstava za njihovo odbijanje. Zbog toga se često i postavlja pitanje da li postoji neki prirodni način koji je efikasan u borbi protiv insekata. Uprkos tome što su neka od sredstava protiv insekata koja se mogu naći u prodaji odobrena i proglašena za bezbedna od strane udruženja za zaštitu prirodne sredine – većina roditelja je i dalje za to da u što manjoj meri izlaže svoju decu ovim potencijalno štetnim supstancama
Dobre vesti su da postoje izvesna sredstva protiv insekata, na prirodnoj bazi, koja mogu zaštititi vas, vašu decu i kućne ljubimce.
Koji su to prirodni načini za zaštitu od insekata?
Istraživanje sprovedeno 2002. godine radi pronalaženja efikasne zaštite od ujeda komaraca otkrilo je da dečji proizvod baziran na soji predstavlja najefikasnije prirodno rešenje kada je u pitanju zaštita od ujeda komaraca. Ovo sredstvo protiv ujeda komaraca je na testiranju pružilo čak devedesetominutnu zaštitu, što ga čini izuzetno efikasnim, postojanim i preporučljivim.
Ulje limun-eukaliptusa (Eucalyptus citidora) koje potiče od drveta limun-eukaliptusa, preporučuje se kao alternativa standardnom sastojku iz sredstava za zaštitu od insekata. Nekoliko studija koje su se bavile istraživanjem svojstava ove prirodne supstance došlo je do otkrića da je ovo prirodno sredstvo efikasno isto toliko koliko i hemijska u zaštiti od komaraca. Deluje i protiv krpelja. Ono što treba znati jeste da, ako se nanese u većim količinama, ulje može biti otrovno. I prema preporukama nadležnih institucija, ne sme se koristiti kod dece mlađe od 3 godine.
Ukoliko vam ova prirodna sredstva nisu lako dostupna, ne očajavajte, jer postoje brojni drugi načini kojima se možete zaštititi od insekata i njihovih ujeda.
Lepeze su jako dobro sredstvo za zaštitu od komaraca, jer se komarci loše kreću na vetru i sposobnost manevrisanja im je svedena na minimum. Kada obedujete napolju, dobro je da postavite i ventilator u blizini koji će imati ulogu velike lepeze.
Vodite računa o svom životnom prostoru. Isušite sve bare sa stajaćom vodom u dvorištu, jer će to sprečiti komarce da se razmnožavaju. Redovno praznite posude sa vodom koje koriste vaši kućni ljubimci, a bare u dvorištu napunite zemljom i zatrpajte.
Električne sprave za istrebljivanje insekata nisu baš preporučljive. Nemojte polagati mnogo poverenja u njih. Sigurno je da one sprže gomilu insekata, ali usmrte i mnoge korisne insekte, koji se hrane štetnim insektima. Jedno istraživanje je pokazalo da je od svih insekata koje je ova sprava spržila svega 0,13% bilo komaraca. Dakle, nedovoljno efikasno sredstvo.
Zamke predstavljaju novinu. Zamke koriste razne načine da privuku, a zatim i zarobe komarce. Mnoge od njih ispuštaju ugljen-dioksid, čime imitiraju životinju ili osobu koja diše. Iako ove sprave zaista imaju veliki uspeh u zarobljavanju komaraca, eksperti još uvek nisu sigurni kako i u kojoj meri one utiču na kontrolu populacije komaraca u određenoj oblasti.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.