U trendu

Antibebi pilule i rizik od zgruĆĄavanja krvi

Evropska agencija za lekove odbacila je zahtev da se pooơtre preporuke za neke oralne kontraceptivne pilule koje su povezane sa većim rizikom od pojave krvnih ugruơaka u arterijama i venama.
Komitet agencije je, pri proceni farmaceutskih rizika, pregledao dokaze, ali je odlučio da nema razloga da ĆŸene koje koriste kombinovana hormonska sredstva za kontracepciju i nemaju nikakvih zdravstvenih problema – prestanu da ih uzimaju.
Međutim, oni ističu da ĆŸene treba da budu svesne rizika od krvnih ugruĆĄaka u venama – poznatog kao venska tromboembolija. Osim toga, lekari bi trebalo da prilikom propisivanja kontrecepcije uzimaju u obzir individualne faktore rizika kod ĆŸena.
Rizik je “mali”?
Pregledom dokaza potvrđeno je da je rizik od zgruĆĄavanja krvi pri uzimanju kontraceptivnih pilula mali. Pokazalo se da postoje male razlike u riziku, bez obzira na vrste i količine progesterona koji tablete sadrĆŸe.
U februaru ove godine, Francuska je zatraĆŸila od Agencije da promeni smernice za takozvanu treću i četvrtu generaciju kontraceptivnih pilula uvedenih u upotrebu poslednje dve decenije. Ovi lekovi (preparati) dostupni su ĆŸenama kroz: pilule, koĆŸne flastere i vaginalne prstenove. Pri analizi su pregledana sva sredstva (pilule) da bi se utvrdilo koliko u njima ima hormona estrogena i progesterona.
Tokom pregleda je upoređivan rizik od zgruơavanja krvi od svih sredstava za kontracepciju iz ”druge generacije”.
Ceneći sve raspoloĆŸive podatke, odbor je zaključio da se na osnovu količine i vrste hormona (estrogena i progesterona) koje sadrĆŸe antibebi pilule, rizik od od pojave ugruĆĄaka krvi moĆŸe podeliti u tri grupe:

  • 5 do 7 slučajeva krvnih ugruĆĄaka godiĆĄnje na 10.000 ĆŸena
  • 6 do 12 slučajeva krvnih ugruĆĄaka godiĆĄnje na 10.000 ĆŸena
  • 9 do 12 slučajeva krvnih ugruĆĄaka godiĆĄnje na 10.000 ĆŸena

Poređenja radi, kod ĆŸena koje ne koriste ove preparate i koje nisu trudne, biće oko 2 slučaja krvnih ugruĆĄaka svake godine na 10.000 ĆŸena.
Objektivno gledano, ovi slučajevi su veoma retki.
AĆŸurirano pakovanje
Preispitivanjem je takođe pregledan rizik od nastanka arterijske tromboembolije (krvnih ugruĆĄaka u arterijama koji mogu izazvati moĆŸdani ili srčani udar). Odlučeno je da je rizik veoma mali i da nema dokaza za razlike u stepenu rizika između proizvoda u zavisnosti od vrste progesterona.
Odbor preporučuje da informacije o proizvodima, uključujući i uputstvo u kutiji, treba aĆŸurirati kako bi se pomoglo ĆŸenama da steknu prave informacije za donoĆĄenje odluke o izboru kontracepcije (uz obavezne konsultacije sa svojim lekarom).
Takođe se preporučuje ĆŸenama koje imaju bilo kakva pitanja ili nedoumice povodom kontracepcije, da obavezno razgovaraju sa svojim ginekologom pri izboru sredstava za zaĆĄtitu.
Komitet će preporuke poslati Odboru za medicinske proizvode koji će odlučiti da li će ih usvojiti.
Jedna od direktorki u komitetu je u svom saopĆĄtenju izjavila: "Ćœene bi trebalo da nastave da koriste i dalje svoje kontraceptivne pilule. To su vrlo efikasni lekovi za sprečavanje neĆŸeljene trudnoće i koristi od toga daleko nadmaĆĄuju rizike od krvnih ugruĆĄaka u venama i arterijama. Bez obzira na sve, i ovi novi dokazi jednostavno potvrđuju ono ĆĄto smo već znali: da je rizik od zgruĆĄavanja krvi od svih kombinovanih hormonskih kontracepcitivnih sredstava veoma mali.”
Iako postoji mali rizik, pri uzimanju tableta on se joĆĄ viĆĄe smanjuje ako se ĆŸena obrati ginekologu pri izboru antibebi pilula. Lekar će na osnovu njenog zdravstvenog stanja preporučiti i odgovarajuće tablete. Povremenom kontrolom se i taj mali rizik po zdravlje moĆŸe eliminisati.
Sa druge strane, neĆŸeljena trudnoća, a naročito nepotrebni prekid trudnoće, nose sobom velike rizike po zdravlje i plodnost ĆŸena (posle prekida trudnoće, rizik za sterilitet je veoma veliki).

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.