U trendu

Dečak ili devojčica?

Prema novom istraživanju, uzorak DNK fetusa iz krvi majke može se veoma efikasno koristiti za utvrđivanje pola deteta. Istraživači su ispitali preko 6000 urađenih testova i zaključili da pomoću ove metode, već u sedmoj nedelji trudnoće, procenat tačnih rezultata iznosi 95%, a posle dvadesete nedelje 99%.
Pomoću ultrazvuka se pol može pretpostaviti u periodu između 18. i 22. nedelje, a rezultati često zavise od položaja fetusa. To može da znači predugo čekanje za parove kojima je potrebno da saznaju pol deteta iz medicinskih razloga – da se utvrdi da li njihova beba može da bude izložena uticaju nekog genetskog poremećaja koji utiče samo na dečake na primer.
"Nakon sedme nedelje trudnoće, tačnost utvrđivanja pola deteta analizom majčine krvi je veoma velika", kaže Diana Bjanki, reproduktivni genetičar i izvršni direktor Istraživačkog instituta za majku i dete pri Tafts medicinskom centru u Bostonu.
Istraživanje je obuhvatilo analizu testova koji su obavljeni u ovoj bolnici, ali i iz istraživačkih grupa širom sveta. Istraživači napominju da ovaj test ne bi trebalo mešati sa onim što potrošačke kompanije reklamiraju kao pomoć roditeljima da utvrde pol deteta.
Ovaj test pruža nadu za rano otkrivanje rizika kod beba od naslednih poremećaja, kao što su hemofilija i druge genetske bolesti, i to u ranoj fazi trudnoće. U zavisnosti od rezultata ovog testa, mogla bi se odložiti ili isključiti potreba za nekim drugim invanzivnim testovima, kao što je amniosinteza.
Neke bolnice u Velikoj Britaniji već koriste ovaj test kako bi kod muških beba utvrdile da li bi mogle biti podložne hemofiliji. Međutim, sve do ovog istraživanja nije bilo potvrde tačnosti testa majčine krvi.
Testovi koji utvrđuju pol detata iz uzorka majčine krvi nalaze se u prodaji u nekoliko zemalja. Međutim, postoji zabrinutost da će neki parovi testove koristiti kako bi izabrali pol deteta.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.