U trendu

Lekovi za poboljšanje plodnosti

Najnovija istraÅŸivanja pokazala su da upotreba lekova za poboljÅ¡anje plodnosti, tj. lečenje steriliteta, ne izaziva povećan dugoročni rizik od raka dojke, jajnika ili materice.

Nalazi su generalno ohrabrujući, ističe koautor studije dr Humberto Scoccia sa Univerziteta Ilinois u Čikagu. Ipak, on napominje da ÅŸene koje koriste lekove za poboljÅ¡anje plodnosti treba to da rade po preporuci ginekologa (da utvrde vrstu leka, doze, vreme korišćenja…), ali tek posle izvrÅ¡enih detaljnih pregleda i analiza.

Gotovo 10.000 ÅŸena koje su proÅ¡le tretmane lečenja neplodnosti u Sjedinjenim DrÅŸavama između 1965. i 1988. godine praćeno je tokom 30 godina za potrebe ove studije. Tokom perioda praćenja, dijagnostikovano je 749 slučajeva raka dojke, 119 slučajeva raka grlića materice i 85 slučajeva raka jajnika.

Lekovi za povećanje plodnosti povećavaju nivoe hormona estradiola i progesterona, koji su u vezi sa karcinomom ovih ÅŸena. Klomifen-citrat je bio najčešće korišćen lek za plodnost do 1980. godine.

IstraÅŸivači su otkrili da je malo dokaza da je upotreba konvencionalnih lekova za povećanje plodnosti povećala dugoročne rizike od raka dojke, materice ili jajnika. ProduÅŸena upotreba klomifen-citrata povezana je ipak sa povećanim rizikom od raka dojke kod ÅŸena koje su koristile lek za povećanje plodnosti 12 ili viÅ¡e ciklusa, tvrde istraÅŸivači.

U principu, upotreba gonadotropina – hormona koji stimuliÅ¡e folikule – nije bila povezana sa povećanim rizikom od raka, osim kod ÅŸena koje nisu uspele da ostanu trudne tokom lečenja, utvrdili su istraÅŸivači.

Nalaze predstavljene na godišnjem sastanku Evropskog društva za humanu reprodukciju i embriologiju u Minhenu, treba uzeti u obzir kao preliminarne dok ne budu objavljeni u recenzovanim medicinskim časopisima.

Iako nalazi ne podrÅŸavaju jaku vezu između upotrebe lekova za plodnost i raka dojke, materice i jajnika, istraÅŸivači preporučuju dugoročno praćenje iz viÅ¡e razloga.

Stručnjaci napominju da lekove protiv steriliteta ili za povećanje plodnosti nikako ne treba koristiti kada su ÅŸene „relativno mlade“. Tek kada ÅŸene ne mogu da ostanu trudne prirodnim putem posle nekoliko godine „bračnog staÅŸa“ i posle obavljenih svih potrebnih lekarskih ispitivanja i pregleda, treba početi sa lečenjem neplodnosti.

Napomene

Iskustva naÅ¡ih ginekologa govore da veliki broj ÅŸena pribegava samoinicijativnom uzimanju lekova protiv neplodnosti. Svi ovi lekovi su na bazi hormona, a nepravilno uzimanje – pogreÅ¡an izbor leka, velike doze, česta upotreba, dugotrajna upotreba i slično – nanosi viÅ¡e Å¡tete nego koristi.

Zato ponovo upozoravamo da korišćenje svih lekova, pa i lekova za povećanje plodnosti, treba da bude isključivo po preporuci lekara i prema uputstvima za upotrebu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.