U trendu

Alergija češća kod prvorođene dece

Najnovija istraživanja ukazuju na to da se kod prvorođene dece češće razvijaju određene vrste alergija nego kod njihove mlađe braće i sestara.
Naučnici su otkrili da se nekoliko vrsta alergija kao što su alergijski rinitis (polenske ili sezonske alergije), alergijski konjuktivitis (upala oka zbog alergije) i alergije na određene namirnice – ređe javljaju kod dece koja nisu prva rođena u porodici.
Ovaj zaključak izveden je na osnovu ispitivanja vršenih na određenom broju dece školskog uzrasta iz Japana. Naučnici su anketirali roditelje više od 13.000 školske dece u Japanu. Deca su bila starosti između 7 i 15 godina, a roditelji su odgovarali na pitanja o alergijama dece.
Rezultati
Ustanovljeno je da 4% prvorođene dece ima neku vrstu alergije, u poređenju sa 3,5% drugorođene dece i 2,6% dece koja su treća po redu u porodici. Naučnici kažu da je ovo prva studija koja ukazuje na povezanost redosleda rađanja i alergije na hranu.
Na osnovu izvršenih istraživanja, naučnici su izračunali koje alergije dominiraju s obzirom na redosled rađanja deteta. Rezultati su pokazali da nema značajnih razlika kada je u pitanju astma ili atopični dermatitis (vrsta ekcema).
Alergijski rinitis, konjuktivitis i alergije na hranu – smanjuju se, međutim, sa redosledom rađanja – od starijeg ka mlađem detetu.
"Naravno da postoje slučajevi kada starija deca imaju manji rizik od dobijanja alergija, ali to zavisi i od vrste alergije", kaže Takashi Kusunoki, doktor nauka u medicinskom centru za decu Shiga Medical Center for Children in Moriyama, u Japanu.
Prenatalno poreklo alergije
Istraživanja su pokazala da se simptomi kod novorođenčadi kao što su otežano disanje i alergije na hranu – smanjuju sa redosledom rođenja.
Naučnici smatraju da ova otkrića pokazuju da alergije na hranu mogu imati poreklo u prenatalnom periodu, u materici.
Zaključak
Ovo su interesantni rezultati koji nam za sada teško mogu konkretno pomoći prilikom lečenja alergija, ali će sigurno uticati na dalja istraživanja o uzrocima alergije.
Rezultati će sigurno olakšati mnogim lekarima uspostavljanje dijagnoze, jer će u slučajevima kada prvorođeno dete ima neke "čudne" simptome, pažnju usmeriti na moguću alergiju.
Gledano dugoročno, ovi pokazatelji mogu pomoći naučnicima tako što će usmeriti naredna istraživanja na otkrivanje stvarnih uzroka alergija i načina za njihovo lečenje i izlečenje.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar