U trendu

Čist nos čuva zdravlje i uši

Infekcije nosa, grla i krajnika česte su, naročito kod dece. Ove infekcije obično su bezazlene ukoliko im se pokloni dužna pažnja. Ukoliko se, međutim, neodgovorno ponašamo, ove infekcije se mogu iskomplikovati i preći u upalu pluća ili uha.
Kad i zašto nastaju infekcije disajnih organa?
Obično se infekcije nosa, grla ili krajnika javljaju u jesen ili u proleće, i to zbog promenljivog vremena. U poslednje vreme ove infekcije nisu samo sezonskog karaktera. Zimi se javljaju usled hladnoće i naglih promena sredine, odnosno promena temperature. Leti se takođe dešava da infekcije nastaju zbog bazena, mora i prekomerne količine sladoleda ili hladnih pića, ili pak usled naglih temperaturnih promena (klimatizovan prostor, vrućina, promaja…). Infekcijama su najčešće izložena deca jer se obično nalaze u sredinama sa više osoba: škola, vrtić…
Kako počinje?
Obične prehlade i infekcije u početku su bezopasne i bezazlene, sa crvenim grlom ili curenjem iz nosa. Potrebno je piti čajeve, vitamin C, eventualno andol, i utopljavati se, uz malo više odmaranja. Ukoliko curenje nosa potraje i javi se kašalj pa se na to ne obraća pažnja, može doći do bronhitisa, upale pluća, upale uha i slično.
Čemu služi nos?
Zdrav i suv nos omogućava normalno disanje. Udisanjem vazduha kroz nos vazduh se zagreva, a dlačice sprečavaju prašinu i bakterije da dođu do puća. Zapušen nos ima zapaljenu sluzokožu i onda vazduh ne ide sav kroz nos, već delimično kroz usta, a do pluća dospeva skoro "nefiltriran". Disanjem kroz usta stvaraju se uslovi za infekciju bronhija i pluća.
Šta činiti?
Kada dođe do kijavice, što pre osposobiti nos da pravilno funkcioniše. To se postiže redovnim izduvavanjem i ispiranjem fiziološkim rastvorom.
Prilikom izduvavanja tereba izduvati jednu pa drugu nozdrvu. Ukoliko se obe nozdrve izduvavaju ili se pretera sa izduvavanjem, infekcija se prenosi na ušni kanal i dolazi do zapaljenja uha. Ukoliko dođe do upale uha, stvar postaje ozbiljna i lečenje se mora produžiti lekovima, ili čak i injekcijama.
Kako ispirati nos?
Odrasli nos mogu sami ispirati i tu nema nekih problema, ali sa decom treba biti pažljiv i uporan.
Pogrešno je leći na leđa ili zabaciti glavu pa sipati fiziološki rastvor u nos. Na taj način bakterije samo speremo u ždrelo i pluća.
Treba leći na bok ili zavaliti glavu na jednu pa na drugu stranu. Kapaljkom se ubrizga fiziološki rastvor u nos, tako da tečnost može samo da navlaži unutrašnjost nosa i da iscuri. Postupak treba uraditi sa jednom pa sa drugom nozdrvom. Malo kasnije treba izduvati nos tako da se opere unutrašnjost nosa i izbaci jedan broj bakterija. Treba izduvati jednu po jednu nozdrvu.
Ovakvo ispiranje treba vršiti 2-3 puta dnevno čim počne kijavica i infekcija će trajati kratko.
Šta dalje?
Kada se pojavi kijavica, treba početi sa izduvavanjem i ispiranjem, ali i u toku dana treba piti više toplih (ne vrelih) čajeva i vitamin C. Preporučuje se i više voća u tom periodu. Ako ovako postupimao, neće biti komplikacija.
Ukoliko kijavica potraje i pojavi se dubok kašalj ili visoka temperatura, onda se treba obratiti lekaru radi jače terapije.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar