U trendu

Crvenilo kože može biti znak opake bolesti

Karcinom bazalnih ćelija najčešći je oblik raka kože. Često se manifestuje kao blago prozirna izbočina, ali može imati i druge oblike. Karcinom bazalnih ćelija obično utiče na područja kože koja su izložena suncu, na primer, glave ili vrata. Lekari veruju da je većina karcinoma uzrokovana dugotrajnoj izloženosti ultraljubičastom zračenju iz sunčeve svetlosti. Zato zaštita kože od sunca može sprečiti nastanak karcinoma.Karciom bazalnih ćelija gotovo nikad ne metastazira izvan svog izvornog mesta. Ali to ne znači da ga ne treba uzeti ozbiljno, zato što, kako piše portal Fabiosa, bez odgovarajućeg tretmana, može vas trajno promeniti. U Sjedinjenim Državama svake godine dijagnostifikuje se više od 4 miliona slučajeva karcinoma bazalnih ćelija pa je vrlo važno znati više o otkrivanju, faktorima rizika i prevenciji.

Karcinom bazalnih ćelija obično se javlja kao promena u koži koja može da izgleda drugačije. Možete primetiti izraslinu na koži sa krvnim žilama ili nešto poput male kuglice veličine bisera.

Evo znakova upozorenja i na šta treba da obratite pažnju.

1. Otvorena rana

Otvorena rana koja s vremena na vreme krvari i ne izleči se čak i po nekoliko nedelja vrlo je čest simptom ranog karcinoma

2. Crvenkasta boja ili nadraženo područje

Ovaj karcinom može izgledati kao obično crvenilo, koje se često pojavljuje na licu, grudima, rukama ili nogama. Ponekad, crvenilo može svrbeti ili postati krasta. Povremeno ne uzrokuje bilo kakvu nelagodu.

3. Kvržica

Karcinom može nastati kao mala izbočina i često se može zameniti sa običnim madežom. Mogu se jako razlikovati u boji, uključujući ružičaste, crvene, bele, crne ili smeđe, posebno kod ljudi tamne kose.

4. Ružičasta izraslina

Rak bazalne ćelije može se pojaviti kao ružičasta izraslina a na površini mogu se pojaviti male krvne žile.

5. Povreda nalik na ožiljak

Belo, voštano područje nalik ožiljku bez jasne granice je najčešći znak karcinoma. Ovakve povrede je lako predvideti, ali obično ukazuje na prisutnost a to znači da je tumor veći nego što je na površini.

Ako primetite bilo koji od znakova upozorenja, posavetujte se sa lekarom što je pre moguće. Karcinom bazalnih ćelija lako se leči u svojim ranim fazama.

Šta učiniti kako bi se sprečio karcinom bazalnih ćelija? Možete smanjiti rizik od ovog stanja ako:

1. Izbegavajte podnevno sunce

Lekari savetuju da izbegavate izlaganje suncu kad su njegovi zraci najjači. Za većinu nas, to je razdoblje od 10 do 16 sati. Budući da su sunčevi zraci najopasniji u ovom trenutku, pokušajte da planirate aktivnosti na otvorenom za ostala doba dana. Trebalo bi da sledite ovo pravilo čak i zimi, jer vaša koža apsorbira UV zračenje tokom cele godine, prenosi Express.

2. Koristite zaštitu od sunca

Dermatolozi savetuju da je potrebno odabrati kreme za sunčanje koje blokiraju oba tipa zračenja UVA i UVB i imaju zaštitni faktor od najmanje 15. Nanesite zaštitu od sunca kada ste napolju i ponovo nanesite svaka dva sata ili još češće ako plivate. Američka akademija dermatologije preporučuje korišćenje širokog spektra krema za sunčanje sa SPF od 30 i više.

3. Izbegavajte solarijum

Sunčani kreveti u solarijumu emituju UV zračenje koje povećava rizik od raka kože.

4. Upoznajte vašu kožu da primetite promene

Pratite stanje vaše kože da biste znali kako normalno izgleda vaša koža. Ako nađete nešto neuobičajeno, obratite se svom lekaru.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.