U trendu

Kad bebi krenu zubi

Trenutak kada vašoj bebi krenu da se javljaju prvi zubi (primarni zubi) označava početak jako bitnog procesa, koji se u žargonu naziva još i "zubovanje" (proces probijanja desnih primarnim zubima).
Početak
Ovaj proces počinje kada beba napuni oko šest meseci, mada kod neke dece počinje ranije, a kod neke kasnije. Obično najpre izrastu donji prednji zubi, a tek nekoliko meseci kasnije i gornji prednji zubi. Proces je individualan, tako da neka deca sporo dobijaju zube, a neka brzo dobiju šest ili čak osam zuba.
Simptomi
Za vreme ovog procesa neke bebe su napetije, plačljive i malo agresivnije od drugih. Uzroci mogu biti bol i otoci na desnima pre nego što ih probije zub i poraste. Ovi simptomi se prvi put javljaju 3-5 dana pre nego što se pojavi zub i nestaju onoga trenutka kada zub probije kožu. Većina beba čak i ne oseti neke ozbiljnije posledice koje prate čitav proces. Često se javlja i povećano balavljenje, koje može izazvati osip na bradi, licu ili grudima.
Karakteristično je da u toku ovog perioda bebe, kako bi ublažile pritisak koji se javlja u desnima, imaju običaj da grizu svoje prste ili igračke ili "češaju zube". Ne treba da vas iznenadi ukoliko neko vreme beba odbija da jede ili neće da pije tečnost; glavni razlog je bol koji oseća u ustima.
Kako možete pomoći svojoj bebi za vreme "zubovanja"?
Jednostavna metoda je da vi čistim prstom (ili hladnom glodalicom) nežno trljate desni vaše bebe, u intervalima od po dva minuta. Mnogim bebama ovo godi i umiruje ih, iako se možda u početku bune. Obavezno nabavite glodalicu i slične predmete, kako bi u svakom trenutku beba imala šta da grize. Ove stvari češće perite da biste izbegli infekciju, tako da beba ima širok izbor predmeta koje može da glocka i da lakše prebrodi ove teške dane. Beba će verovatno od svih ponuđenih i "probanih" predmeta izabrati neki koji joj najviše "odgovara", makar se vama činilo da ima i boljih.
Kao krajnje sredstvo, uz konsultovanje lekara, slobodno svojoj bebi dajte lek protiv bolova predviđen za njeno starosno doba. Pored toga, bolna mesta joj mažite specijalnim gelovima protiv bolova.
Za vreme "zubovanja" bebe različito reaguju, pa mogu biti: nervozne, plačne, neće da spavaju ili se često bude. Zato je potrebno strpljenje i "mirnoća" roditelja koja se postepeno prenosi i na bebu, jer ako ste vi nervozni, beba će biti još nervoznija.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.