U trendu

Mladi voze u pijanom stanju

Prema novom izveštaju, devet od deset američkih tinejdžera vozi u alkoholisanom stanju. Broj mladih koji piju i voze opao je više od polovine u poslednjih 15 do 20 godina. To jeste dobra vest, ali je važno zadržati zamah, jer ipak ima dosta mladih koji još uvek nisu shvatili poruku, kaže Tomas Friden, predsednik Centra za kontrolu i preveciju bolesti zavisnosti.
U 2011. godini svaka deseta mlada osoba starija od 18 godina vozila je barem jednom u mesec dana (tokom istraživanja). Većina njih se opijala, tj. unosila pet ili više alkoholnih pića u roku od nekoliko sati. U prenesom značenju, 950.000 srednjoškolaca pilo je i vozilo ukupno 2,4 miliona puta u periodu od 30 dana pre nego što je učestvovalo u anketi.
Vožnja u pijanom stanju kod tinejdžera zaista je veliki problem. Saobraćajne nesreće su uzrok smrti mnogih mladih ljudi, a alkohol je često prisutan kao faktor u tim nesrećama, kaže Friden.
Detalji istraživanja
Istraživači su analizirali podatke prikupljene iz studija o rizičnom ponašanju omladine u periodu od 1991. do 2011. godine. Mladi su odgovarali na ankete i analizirani su podaci o fatalnim saobraćajnim nesrećama.
Vozači uzrasta od 18 do 20 godina imali su 17 puta veće šanse da poginu u sudaru ako su imali više od 0,8 promila alkohola u krvi u odnosu na one koji nisu pili.
Smanjenje broja pijanih vozača
Friden smatra da je manji broj tinejdžera koji piju i voze nastao zbog tri ključne promene:

  • Zakonska odredba kojom se zabranjuje prodaja alkohola za sva lica mlađa od 21 godine.
  • Nulta tolerancija koja podrazumeva da za mlađe od 21 godine ne postoji granica dozvoljene količine alkohola u krvi, odnosno se smeju da konsumiraju alkohol uopšte.
  • Sistem obuke mladih vozača koji im omogućava da postepeno steknu više iskustva pod uslovima manjeg rizika.

I dalje ima posla
Kako bi se smanjio broj mladih koji piju i voze, prema Fridenovom mišljenju, roditelji treba da preduzmu niz koraka. On smatra da su roditelji ključni deo ove jednačine. Oni mogu da daju primer sigurnih vozača i dosta pre nego što njihovo dete stekne dovoljan broj godina da i samo postane vozač. Roditelji bi takođe trebalo da omoguće svojoj deci da se bezbedno vrate kući ukoliko su konsumirali alkohol (drugi vozač, taksi…). Između roditelja i dece trebalo bi da postoji nekakav vid sporazuma (i poverenja) o vožnji gde će detetu biti dozvoljeno da vozi samo ako pristane na uslove poput poštovanja ograničenja brzine, kao i da kontaktira roditelje ako mu treba prevoz do kuće.
Naša stvarnost
U našoj zemlji broj nesreća se smanji samo kada se donese novi zakon ili se promeni kaznena politika, a to obično traje 5 do 10 meseci i nakon toga bude sve po starom.
Svedoci smo da se kod nas događa svakodnevno veliki broj saobraćajnih nesreća, a da je, nažalost, broj smrtnih slučajeva u saobraćajnim nesrećama sve veći (1 do 3 dnevno). Što je još gore, najviše stradaju deca i mlađi od 30 godina.
Primetno je da je alkoholisanost uzrok velikog broja nesreća, naročito onih sa tragičnim posledicama. Broj mladih koji voze pod uticajem alkohola i noću kada je smanjena vidljivost veoma je veliki, a u takvim uslovima se teške nesreće najčešće i dešavaju.
Krajnje je vreme da se preduzimaju mere, na svim nivoima, kako bi se broj nesreća, teških povreda i smrtnih slučajeva smanjio. Iskustva iz Amerike su poučna pa bi trebalo svi da se ukuljuče u sprovođenje mera za smanjenje broja saobraćajnih nesreća gde su učesnici mlade i pijane osobe. Kazne i milicija ne mogu sve rešiti, već je potrebno da se pored roditelja u sprečavanje udesa uključe: nadležni organi vlasti, lokalne samouprave, škole, zdravstvene ustanove, mediji i nevladine organizacije.
Verovatno bi izmene u zakonu, a naročito u primeni zakona, doprinele smanjenju žrtava u saobraćajnim nezgodama, a svaki spaseni život je od neprocenljive vrednosti.
Pored pooštravanja kaznene politike, postoji još veliki broj mogućih mera za smanjenje saobraćajnih prekršaja: zabrana točenja alkohola omladini (naročito noću), ograničenje radnog vremena lokala gde se toči alkohol, kontrola vozača na izlasku iz lokala ili posle nekih manifestacija, promene u vozačkoj obuci mladih, organizovan prevoz sa žurki ili proslava (pa makar i besplatan), privremeno oduzimanje vozila od nesavesnih vozača, brzo donošenje presuda za prekršioce, otklanjanje "crnih tačaka" na putevima, javne kampanje, javne osude poznatih ličnosti koje krše saobraćajne propise, ukazivanje na negativne i pozitivne primere u saobraćaju (nedozvoljeno parkiranje, prekoračenje brzine, nepropisno preticanje, prolazak kroz crveno svetlo, neispravna vozila, nepropisno prelaženje ulice…).

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.