U trendu

Plombe i bolovi

Nakon postavljanja plombe, povećana osetljivost zuba je veoma česta nuspojava. Plombirani zub može postati izuzetno osetljiv na malo veću promenu u pritisku, strujanje vazduha, slatkiše ili temperaturnu razliku. Obično ova preterana osetljivost traje nekoliko nedelja, nakon čega sama od sebe prođe.
Uprkos tome, preporučuje se oprez u toku prvih nekoliko nedelja od postavljanja plombe, kako bi neprijatnosti bile što manje. Ukoliko se bol ne smanji ili ne nestane u periodu 2-4 nedelje ili ukoliko primetite da je zub izuzetno osetljiv na promene, najbolje je posetiti zubara radi pravovremenog rešavanja problema. U ovakvim slučajevima, najčešće se preporučuje korišćenje posebnih pasti za zube koje imaju umirujuće dejstvo ili, ukoliko je situacija malo ozbiljnija, zubar će vam preporučiti detaljniji pregled vilice i usne duplje, u cilju pronalaženja i otklanjanja problema.
Postoji nekoliko objašnjenja ovog fenomena, a u korenu svakog od njih nalazi se drugačiji uzrok.
Bol prilikom zagriza
Ova vrsta bola javlja se kada grizete u smeru nadole. Sam bol se javlja ubrzo nakon prestanka dejstva anestezije i zadržava se neko vreme nakon završene procedure. Šta je uzrok? Naime, sama plomba vas ometa i onemogućuje da normalno zagrizete. To znači da ćete morati ponovo da posetite zubara, kako bi vam oblikovao plombu i na taj način otklonio problem.
Bol prilikom dodira zuba o zub
Bol koji se javlja prilikom toga veoma je oštar i intenzivan. Do njega dolazi usled trenja između dve površine različite građe, tj. dve različite metalne površine, npr. amalgama srebra tek postavljene plombe i krune drugog zuba, sa kojim prvi neposredno dolazi u dodir. Bol ne treba da vas brine jer nestaje sam od sebe nakon kraćeg vremena.
Zubobolja
Ukoliko je kvar na zubu bio toliko ozbiljan da je dosegao čak do mesa i korena zuba, bol je zapravo pokazatelj da je samo tkivo zuba pretrpelo veći poremećaj i da više nije zdravo. Tada je neizbežna terapija lečenja čitavog zubnog kanala.
Preneseni bol
Ovaj tip bola karakteriše osećaj bola ili prevelike osetljivosti drugih zuba, a ne onog u koji je stavljena plomba. Kada je reč o ovom tipu bola, ne treba puno brinuti jer je sa zubima zapravo sve u redu. Zub sa plombom zapravo prenosi bol koji prima, usled procedure plombiranja, na druge zube. Taj bol zadržava se svega 1-2 nedelje, nakon čega u potpunosti prolazi.
Alergijske reakcije
Alergijske reakcije na plombe koje su izrađene na bazi srebra veoma su retke. Na osnovu podataka Internacionalne asocijacije stomatologa, zabeleženo je manje od 100 slučajeva. Smatra se da do alergijske reakcije dolazi pod uticajem žive ili jednog od metala koji se koristi pri obnovi amalgama. Simptomi ove alergije slični su onima koji se javljaju prilikom tipične kožne alergije i uključuju osipe na koži i neodoljivu potrebu za češanjem. Ono što takođe treba znati jeste da medicinska ili istorija porodičnih bolesti osoba kod kojih dolazi do pojave ove vrste alergije ukazuje na to da su alergične na metale uopšte. Nakon što se alergija primeti, jednostavno se pri izradi plombe primenjuje materijal druge vrste.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.