U trendu

Poznata glumica bori se sa rakom dojke

U kratkom tekstu glumica je napomenula da 1 od 8 žena dobija rak dojke, a da je danas ustanovila da je ona jedan od njih. Umesto da „kuka nad svojom sudbinom“, pozvala je sve žene koje imaju karcinom dojke da zajedno krenu u akciju i da se zajedno bore.

Ona je istakla kako ima podršku porodice i prijatelja i „dobro zdavstveno osiguranje“ iza sebe i kako bi bilo dobro da sve žene imaju pomoć ljudi iz neposredne okoline. Apelovala je na borbu protiv svih vrsta karcinoma, za šta je potrebna „univerzalna zaštita“.

Poznata glumica Džulija Luj-Drajfus je na Instagramu i Fejsbuku objavila u kratkom postu da joj je dijagnostikovan rak dojke. O svojoj bolesti već je dala i izjave za najpoznatije TV kuće.

O glumici

Džulija Luj-Drajfus je američka glumica rođena 1961. godine. Glumila je između ostalog u filmovima: Trol, Hana i njene sestre, Najluđi božić i Sve smo rekli. Pored toga, glumila je i u mnogim TV serijama, ali i serijama: Iz dana u dan, Sajnfeld i Nove avanture stare Kristine.

Pored velikog broja nominacija za nagrade, dobila je jednog „Zlatnog globusa“ i šest nagrada „Emi“.

Neke informcije o raku dojke

Savete stručnjaka o karcinomu dojke kod mladih žena možemo sažeti u pet važnih tačaka:

1. Upoznajte svoje grudi.

Rak dojke je najveći uzrok smrti od svih karcinoma kod mladih žena starosne dobi od 15 do 34 godine. Razgovarajte sa svojim doktorom o prednostima i nedostacima samopregleda dojki. Ako odlučite da uradite samopregled dojke, vaš lekar može vas uputiti u to kako da uradite pregled, ili pogledajte u nekom priručniku ili na nekom sajtu. Ako znate kako bi vaše grudi „trebalo normalno“ da izgledaju, onda ćete lako uočiti značajne promene na njima, što znači da tada treba da odete na pregled.

2. Budite smireni i uporni

Ako mislite da osećate „nešto“, a porodica ili doktori odbacuju vaše brige jer ste „previše mladi za rak dojke“, možda je iskušenje da im verujete i ne tražite dalje odgovore. Da biste bili sigurni, otklonili sumnje ili sprečili komplikacije, najbolje je da se izvrši lekarski pregled. Nažalost, ni jedna devojka nije „dovoljno mlada da nema karcinom dojke“. Sručnjaci upozoravaju da i devojke od 15-18 godina starosti mogu da imaju dijagnozu „karcinom dojke“. Podsećamo da su šanse za izlečenje veće ako se karcinom otkrije u početnom stadijumu.

3. Izaberite doktora

Nemojte automatski ići kod prvog doktora koga vidite. Većina karcinoma dojke nije hitan slučaj koji zahteva da odmah započnete lečenje. Nađite tim za lečenje sa kojim možete otvoreno da razgovarate. Treba birati lekare koji su svesni svih novih pristupa, kao što su genetika i najnovije terapije i posmatranje molekularnih markera tumora, kako biste utvrdili svoj individualni rizik.

4. Istražite svoje opcije

Saznajte o stvarima kao što su stepen i ocena vašeg stanja, i šta oni znače za vaše opcije lečenja. Nema glupih pitanja za lekara. Svako pitanje je važno. Informišite se o svim novim informacijama preko knjiga i interneta. Informišite se o tome kako treba da se lečite, ali i kako da promenite način života i način ishrane kako bi vaša borba sa karcinomom bila uspešna.

5. Mreža sa drugim mladim ženama

Rak dojke kada se nalazite u dvadesetim, tridesetim i čak četrdesetim godinama života – može dovesti do toga da se izolujete od prijatelja, poznanika i rođaka, što nije dobro. Družite se jer je to najbolja terapija. Povežite se sa devojkama-ženama koje boluju od raka u vašim godinama. Žene sa rakom dojke su neverovatne – žene koje vole da se druže i pomažu i sebi i drugima svojim optimizmom. To je grupa koja može zajedno sa vama da se bori protiv raka, koja će vam pomoći da se osećate mnogo manje usamljeno i da vam bude lakše.

Napomena

Za sve bolesnike, a naročito pacijente sa karcinomom, veoma je važna podrška rodbine, ali i prijatelja.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.