U trendu

Vežbom mišića lica i jezika izbegava se loš san

Svakodnevnim upražnjavanjem određenih vežbi za mišiće lica, u trajanju od tridesetak minuta, mogu se ublažiti poremećaji sna – najnoviji su rezultati istraživanja brazilskih naučnika.
Istraživanje
U ovo istraživanje bila je uključena 31 odrasla osoba sa umerenim poremećajima sna.
Šesnaestro njih patolog je podučavao određenim vežbama koje uključuju jezik i delove lica, i ispitanici su ih izvodili svakoga dana u intervalima od 30 minuta. Ove vežbe su uključivale pranje jezika četkicom za zube, stavljanje jezika na meka nepca i pomeranje jezika unazad, brzo izgovaranje samoglasnika i držanje jezika u određenom položaju za vreme jela.
Radi upoređivanja, drugih 15 ispitanika nije bilo podučavano nikakvim vežbama. Oni su samo svakoga dana tih pola sata sedeli i upražnjavali disanje kroz nos.
Rezultati
Mesecima kasnije, ispitanici iz prve grupe uspeli su da vežbama smanje poremećaje koje su dotad imali za čak 39%. I sami ispitanici su potvrdili da i manje hrču, spavaju bolje i čvršćim snom i manje se osećaju pospano tokom dana nego pre. Ono što je jako zanimljivo jeste da, iako im se telesna masa nije smanjila, kod ispitanika iz prve grupe zabeleženo je smanjenje uklještenja u predelu vrata.
Kod druge grupe ispitanika nije zabeležen nikakav napredak u pogledu kvaliteta sna.
Uprkos ovim zanimljivim rezultatima, ipak je neophodno izvršiti još istraživanja da bi se rezultati potvrdili i otkrilo koje su to vežbe najefektnije. Ono što je sigurno jeste da je početna ideja svakako jačanje mišića u predelu disajnog kanala kako ne bi dolazilo do poremećaja i kolapsa u radu prilikom sna, navode istraživači.
Zaključak
U zaključku istraživanja istaknuto je da nisu sve vežbe davale podjednak učinak, već da su se neke isticale po efikasnosti i značaju. Jedino nam dodatna i iscrpnija istraživanja mogu pokazati koje su to tačno vežbe.
Kako navodi Katriona Stil sa Instituta za rehabilitaciju na Toronto univerzitetu u Kanadi, "samo stanovište koje se zasniva na činjenici da je jačanje mišića jezika, kao potencijalnog mehanizma za remodeliranje gornjeg dela disajnog kanala – sasvim je logično". Preostaje da se budućim analizama i studijama sve pomenuto sa sigurnošću i potvrdi.
Nada
Ukoliko se dodatnim istraživanjima ispostavi da su navedeni rezultati potpuno tačni, svi mi koji imamo poteškoća sa snom možemo najzad odahnuti i prigrliti sa zadovoljstvom jastuk.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar