Znate li šta se dešava sa kožom ako svaki dan potapate noge u sirće?

Pomaže u ubijanju bakterija i gljivica koje izazivaju neprijatan miris

Zahtevamo mnogo od svojih stopala, ali im često ne obraćamo dovoljno pažnje – dok ne dođe sezona otvorenih cipela. Ili kada svrbi između prstiju.

Potopite stopala u sirće i vidite šta može da se dogodi ako to radite redovno:

Kaže se da potapanje stopala u kupku od sirćeta pomaže u ublažavanju svraba uzrokovanog dermatofitnim stopalom (povezan izraz = atletsko stopalo). To je gljivična infekcija stopala i/ili prstiju. Razlog za infekciju je često uska obuća, koja stvara savršeno okruženje za rast gljivica – toplo i vlažno. Infekcija se često javlja i u zajedničkim kupatilima i bazenima.

Može da spreči neprijatan miris stopala. Miris je rezultat znojenja, što nije nužno rezultat aktivnosti. Stopala mogu preterano da se znoje i zbog psiholoških razloga, kod drugih je razlog (neprikladna) obuća. Ponekad se stanje pogoršava zbog rasta bakterija i gljivica. Sirće ima antimikrobna svojstva, pa se kaže da potapanje stopala u kupku sa sirćetom pomaže u ubijanju bakterija i gljivica koje izazivaju neprijatan miris.

Redovno natapanje stopala bi trebalo da spreči nastanak bradavica. Bradavice su uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV). One se takođe mogu pojaviti na stopalima i obično nisu bolne, ali mogu da budu prilično neprijatne. Kaže se da redovno potapanje stopala sprečava rast bradavica. Nažalost, malo je naučnih dokaza da je jabukovo sirće pouzdano efikasno, dokazano je u samo nekoliko slučajeva.

Sirće čini stopala mekim i glatkim. Trebalo bi da deluje kao blagi piling – mrtve ćelije kože se tako lakše uklanjaju. Istovremeno, pomaže i suvoj i ispucaloj koži.

Pripremite kupku za stopala na sledeći način:

Pomešajte sirće sa toplom vodom u razmeri 1:2. Možete koristiti više vode ako je vaša koža osetljivija. Potopite noge 15 do 20 minuta.

UPOZORENJE! Nikada ne koristite nerazređeno sirće jer može da izazove opekotine i iritaciju. Takođe, nikada ne nanosite sirće na otvorene rane. Ako koža peče i bude iritirana, temeljno isperite stopala vodom i odmah prestanite da koristite.

Sirće se koristi kao prirodni lek hiljadama godina

Za ublažavanje glavobolje, upale grla, ujeda insekata, čak i za izbeljivanje odeće i čišćenje. Zbog svojih antifungalnih i antibakterijskih svojstava, koristi se i za lečenje gljivičnih infekcija.

Međutim, sirće nije čudotvorni lek, a ovi i drugi tretmani nisu pogodni za svakoga. Zbog toga je važno da se konsultujete sa svojim lekarom pre upotrebe bilo kog kućnog leka. Naročito ako postoje medicinska stanja, alergije ili uzimate određene lekove.

(citymagazine.danas.rs)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com