U trendu

Mazda CX-7: fejslift za lepšu budućnost

Osveženi model Mazda CX-7 u prodaji se pojavio u oktobru 2009. godine, međutim, na prvi pogled nema mnogo toga različitog u odnosu na onaj "stari" model, koji je ovenčan sa 15 svetskih nagrada. Sve je veoma slično, bar kada je reč o izgledu, izuzev niže postavljene maske hladnjaka, po uzoru na ostale nove Mazdine modele, i drugačijeg izgleda zadnjeg branika. Promene se većinom odnose na enterijer i konstrukciju.
Ispod poklopca ovog modela krije se novi 2,2-litarski dizel motor sa 173 KS, napravljen za Evropu. Ako vam se čini da to nije neka snaga za automobil ove klase i veličine, grešite. Agregat je efikasan i maksimum nudi već na 2.000 obrtaja, pa "poleti" u vrlo kratkom roku. Maksimalna brzina elektronski je ograničena na 200 km/h, ali sve u svemu, s ovom "mazdom" možete ostvariti sve svoje dečačke snove. Snaga je ništa bez kontrole, pa tako Mazda CX-7 dolazi s nizom elektronskih pomagača koji čuvaju život u brzoj vožnji. Iako je velik i visok, CX-7 se u krivinama ponaša kao neki manji automobil. Ako ga i ima, naginjanje se gotovo i ne primećuje, pa se "kolos iz Hirošime" s pogonom na sva četiri točka fantastično drži puta. Inače, za vožnju je veoma prijatan. Prostora je dovoljno, Mazda se potrudila da smanji vibracije i buku u kabini, što se zaista i primeti. Za kompletan utisak brine se odličan zvučni sistem Bose sa devet zvučnika.
Unutra su još i novi materijali i hromirani dodaci, s tim što možete birati centralnu konzolu u verzijama metalik i piano black. Na multiinformation display-u, koji je podeljen na dva dela, krije se ekran veličine 10,4 cm na kojem vidite informacije putnog računara i pogled zadnje kamere. Drugi deo rezervisan je za radio i CD. Novi je i upravljač, koji sada sadrži više komandi. Tabla je interesantna, zaokružena plavim krugovima, s narandžastim osvetljenjem, ali ne bi se moglo reći da je naporna za oči. Ono što se mora pomenuti jeste grejanje prednjih sedišta, jer je zaista teško poverovati da se Japanci nisu setili neke sofisticiranije opcije uključivanja u odnosu na one prekidače koje imamo na šalteru kupatila, a čije aktiviranje prati neugledni zvuk "klik-klak" i paljenje lampice. Ovako moćnom automobilu to zaista ne pristoji.
Sve u svemu, ako želite da pitate kakav je ovo automobil, može se reći samo – odličan. To da je Mazda pojam kvaliteta znaju i vrapci na drvetu, pa se ovom modelu s atributima koji će razbiti i najtvrdoglaviju ravnodušnost predviđa lep životni vek. Fejslift Mazda CX-7 nudi se samo s dve verzije motora, pošto je u prodaji samo jedna benzinska i jedna dizel varijanta. Pored ove dizel verzije koja je prikazana, u ponudi je 2,3-litarski 16v benzinac sa ogromnih 260 KS, takođe s pogonom na sva četiri točka. Njegova cena se, zavisno od opreme, kreće od 36.600 evra (Revolution) i 38.000 evra (Revolution Lux). Kada je reč o dizelašu, u ponudi je pet paketa opreme, Emotion (30.500 evra), Challenge (32.300 evra), Challenge Navi (33.100 evra), Revolution (35.600 evra) i Revolution Lux (36.900 evra).
Standardna oprema Emotion je dosta bogata stvarima koje obično idu uz skuplje pakete, kao što su kožom obložen upravljač, menjač i ručna kočnica, dvostruki hromirani auspusi, sistemi dinamičke kontrole stabilnosti i proklizavanja. Iako je masivna, snažna i dosta teška, Mazda CX-7 nije baš tako štetna za okolinu kao što bi se to reklo u prvi mah. Zahvaljujući sistemu SCR (selektivni katalizator), automobil ispunjava normu izduvnih gasova Euro V.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.