U trendu

Novi BMW serije 7 – pale su maske

Već mesecima automobilskim stručnim krugovima kruže razni kompjuterski crteži, a dizajn automobila je već izazvao kontroverzne diskusije dok još nije ni postojala konačna verzija. Ali, konačno je nagađanjima došao kraj, jer je BMW nedavno objavio prve fotografije i podatke svoje nove serije 7.

Godinama se proizvođaču iz Minhena prebacivalo da u pogledu dizajna stalno citira samog sebe i da u suštini ne kreira ništa novo. Namera BMW-a je, očigledno, da svojim novim top-modelom raskrsti sa tim prebacivanjima i ako utisak prvih objavljenih slika ne vara, to mu i polazi za rukom. Velike ravne površine, moderno uobličena svetla napred i nazad, izdužena, elegantna silueta i neobičan zadnji deo čine da nova „sedmica“, koja svoju svetsku premijeru treba da slavi u septembru na sajmu automobila u Frankfurtu, zaista izgleda kao BMW budućnosti.

BMW je najavio da će se novajlija kod prodavaca širom Evrope naći od 17. novembra. Najpre će vozilo moći da se dobije sa dve varijante motora. Kod „manje“ mašine se radi o 3,6-litarskom osmocilindarskom agregatu sa 272 KS (200 kW) i obrtnim momentom od 360 Nm. Drugi motor je 4,4-litarski osmocilindraš sa 333 KS (245 kW) i obrtnim momentom od 450 Nm. Ovo su, neosporno, impresivne vrednosti, makar zasad samo na papiru.

Standardni sprint od 0 do 100 km/h ova dva motora obavljaju za 7,5 i 6,3 sekunde, a oba agregata omogućavaju maksimalnu brzinu od 250 km/h. Prema rečima BMW-a, novorazvijeni osmocilindraši su odviknuti od preterane žeđi za benzinom, pa se kao prosečna potrošnja navodi 10,7 i 10,9 litara supera na 100 kilometara, što je za ovu klasu automobila više nego respektivna vrednost.

Nov i podjednako spektakularan je i menjač nove „sedmice“, jer se prenos snage na drum vrši preko prvog serijski ugrađenog šestostepenog automatskog menjača na svetu. U skladu s tim, a u saglasju sa novim BMW-ovim iDrive-konceptom, koji bitno pojednostavljuje armaturnu tablu, na središnjoj konzoli više nema ručice menjača. Umesto toga, manuelno menjanje brzina se vrši preko ručice na obruču upravljača ili preko tastera na upravljaču.

Što se tiče upravljačkih elemenata, kao što je već pomenuto, nedostaje centralna ručica menjača, ali i konvencionalni ključ za pokretanje motora. Postoji samo još mali broj tastera za najvažnije funkcije, koji su razmešteni oko volana. Sve druge komunikacione ili komforne funkcije se regulišu pomoću „Controller-a“ na središnjem grebenu. Princip rukovanja je sličan kao kod kompjuterskog miša. Pokreti kontrolera pomeraju kursor na ekranu u sredini armaturne table, a pritisak na kontroler, kojim se poreće izabrana funkcija, odgovara pritisku na taster miša.

Po rečima BMW-a, njegovi inžinjeri su smislili brojne novine i ugradili ih u opremu za pasivnu sigurnost, u različite elektronske sisteme i u donji postroj, koji je u potpunosti izrađen od aluminijuma. Na jesen će ovaj auto i u praksi morati da pokaže da li je u stanju da opravda sada već podgrejana očekivanja javnosti.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.