U trendu

Pomozite detetu oko Fejsbuka

Danas je sve više dece i tinejdžera koji koriste sajtove za druženje kao što je Fejsbuk, pa bi bilo dobro da roditelji i tu mogu da im pomognu ako nešto „zaškripi“. Evo nekoliko stvari na koje ne bi bilo loše obratiti pažnju.
Normalno je da dete proveri kako stvari teku na Fejsbuku ili Tviteru, ali nije dobro da proverava svaki čas, niti je dobro za dete da svaki detaljčić svog života postuje i učini dostupnim svima. Mnogo je onih koji sajtove kao što je Fejsbuk koriste za samopromociju, traženje pažnje i ispoljavanje narcisoidnosti, pa bi bilo dobro videti da se i vaše dete ne ponaša tako.
Moguće je postati zavistan od Fejsbuka i od pažnje koja se putem tog sajta dobija. Niko, pa ni deca, ne smatra zdravim svaki čas pisati nešto o sebi na tom sajtu, stavljati nekoliko stotina slika samih sebe, ali mogu da uživaju u pažnji koju tako dobiju. A jedno je dobiti malo pažnje, a nešto sasvim drugo postovati svaku misao koja vam padne na pamet – ukoliko dete radi ovo drugo, ne bi bilo loše da mu roditelj pomogne da pažnju koja mu je potrebna pronađe na drugi način.
Ne bi bilo loše ni razgovarati s detetom o razlici između samopoštovanja i toga da se ponaša kao da se ceo svet vrti oko njega. Sajtovi kao što je Fejsbuk nisu uzrok takvog ponašanja, ono je postojalo davno pre kompjutera i interneta, ali mogu da ga pogoršaju ukoliko već postoji. A to je ozbiljan problem, jer premda narcisoidnost može da vas „pogura“ u nekim trenucima, na duže staze ne donosi sreću, plus su takve osobe sklonije prevelikom rizikovanju pa je verovatnije da će biti povređene.
Trka za popularnošću na sajtovima za druženje neretko dovodi i do mnogo površnih prijateljstava, u kojima se poznanici ili neko maltene nepoznat naziva prijateljem. Upozorite dete da traži kvalitet, ne kvantitet; osobe koje su obuzete time da na sajtu za druženje deluju što bolje nemaju kad da nekome zaista budu prijatelji.
Ukoliko vidite da vaše dete postuje novi status petnaestog puta tog dana, a znate da mu se nije desilo petnaest neverovatnih stvari vrednih pominjanja, predložite mu da malo uravnoteži svoje vreme na tom sajtu, da malo pogleda statuse svojih prijatelja, vidi šta oni rade i kako se osećaju, komentariše ih… Ukratko, da se malo više usredserdi na druge, a manje na sebe; moguće je da će biti onih koji će uzvratiti takvo ponašanje, i to onda dovodi do pozitivnog aspekta takvih sajtova, neko pomene da se loše oseća zbog toga-i-toga, i primi podršku mnogih, što puno znači. S druge strane, nije svako zainteresovan za svaki detaljčić tuđih života, pa prečesto postovanje o sebi nužno dovodi do razočaranja i osećaja da ljude ne zanima šta radite i kako se osećate.
Podrazumeva se, ali da pomenemo, za svaki slučaj: ohrabrite dete da skrati vreme koje provodi pred kompjuterom i da se više uživo viđa s prijateljima, jer takva viđenja i takva druženja ništa ne može da zameni.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.