Medalje za učenice škole Nacionalne fondacije za igru

BEOGRAD – Učenici Baletske škole Nacionalne fondacije za umetničku igru iz Beograda osvojili su četiri medalje i dve stipendije na Međunarodnom baletskom takmičenju u Kelnu.

Trinaestogodišnja Nikolina Pašagić, učenica prvaka Baleta Narodnog pozorišta iz Beograda Jovana Veselinovića, osvojila je zlato i srebro u dve kategorije.

Pašagić je izuzetno zahtevne varijacije klasičnog repertora pripremala sa pedagogom Marijom Janković, a pored medalja dobila je više pozive za svoje dalje usavršavanje u inostranstvu.

Ona je u maju prošle godine osvojila srebrnu medalju na Međunarodnom baletskom takmičenju u Atini.

Desetogodišnje Zoi Jung i Jana Pašagić osvojile su u Kelnu bronzane medalje u katagoriji savremene igre.

One su učenice baletskog pedagoga Geng Vej Đija iz Pekinga i beogradske primabalerine Ane Pavlović.

Koreografiju za njihov nastup u Nemačkoj pripremio je Đorđe Makarević, prvak Baleta Pozorišta na Terazijama i reditelj.

Na Međunarnom baletskom takmičenju u Kelnu je učestvovalo 230 igrača iz šest zemalja.

Internacionalni žiri su činili baletski pedagozi, koreografi i direktori baletskih kompanija.

U Kelnu su pored Nikoline, Zoi i Jane, zapaženo učešće imale Mia Šaljić (15), Mina Trunić (15) i Elena Georgijev (18), učenice Baletske škole Nacionalne fondacije za umetničku igru u klasi Jovana Veselinovića i Marije Janković.