U trendu

Serijal predavanja o Informbirou u SANU

BEOGRAD – U Svečanoj sali Srpske akademije nauka i umetnosti danas je počeo novi ciklus predavanja na temu „Jugoslavija i Informbiro 1948-1956“

Ovaj ciklus će se održavati svake druge srede u podne sve do 21. maja ove godina, a predavači će biti vodeći stručnjaci za datatu temu.

Današnje, prvi predavanje održao je prof. dr Čedomir Šrbac i naslovio ga je „Sukob Jugoslavije i Informbiroa , odnos i sukob suvereniteta i harizmi“

Ciklus predavanja otvorio je akadmik , istoričar LJubomir Dimić, rukovodilac projekta, koji je kazao da je na ideju da se pokrenete tema Informibiroa došao u razgovoru sa akademikom, uglednim književnikom Dragoslavom MIhajlovićem koji je i sam bio zatočenik na Golom otoku .

Predavanje je otvorio predsednik SANU akademik Vladimir Kostić koji je objasnio da se SANU ovim ciklusom o Infoirmbirou odlučila za pamćenje kao neophodnost koju najviše opravdavaju oni koji su nas ovih dana pitali : pa šta vam to treba, koga to danas intreresuje.

Prema rečima Kostića „radi se o vrermenu otvorene i perfidne represije koja je mlela pojedince, porodice, sredine… često i bez obzira na kojoj su se strani nalazili. Vremena nesumnjivih primera bezčašća poput Čehovljeve rečenice da čovek treba da piše sve osim doušničkih optužbi“

“ Zato je važno, zaključio je predsednik SANU, da se danas, koliko možemo prisetimo pokušamo da razumemamo okolnosti i naravno posledice. Ne primećujuemo li i danas među nama samima amok ideoloških i političkih ostrašćenosti i omraza , brižno čuvanog “ toplog yeca“ za neistomišljenike“.

Kostić je podsetio da unutar SANU deluje Odbor za izučavanje represije ( Goli otok i drugi logori i zatvori) čiji je predsednik Mihajlović koji „godinama neumoljivo strog i prema sebi i prema drugima sakuplja dokaze iskaze, čuva istinu jednog vremena , ne radujte se prerano možda još nije završeno“.

Predavač prof. dr Čedomor Štrbac, koji se već niz godina bavi vremenom Informbiroa konstovao je da je „ovaj događaj već ušao u svetsku istoriju jer je bio prvi sukob u samom jezgru komunističkog pokreta, prvog socijalnog pokreta u istorijji koji je dosegao univerzalne, planetarne razmere“

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.