U trendu

Lociranje seksualnosti

Pojam i suština ljudske seksualnosti oduvek su bili privlačni za naučnike. Počev od srednjovekovnih religioznih poimanja muške i ženske seksualnosti, preko Frojda i njegove čuvene teorije, sve do današnjih preciznih biohemijskih i elektroničkih analiza – namera je svagda bila da se uđe u trag esenciji koja pokreće dobro poznate mehanizme zavođenja i privlačenja. Nauka je ovih dana načinila još jedan korak u tom pravcu: mehanizam seksualnog uzbuđenja muškarca, koji je detaljno izučila grupa istraživača sa Instituta u Lionu (Francuska), doveden je u vezu sa delom mozga – klaustrumom.

Ovo neobično istraživanje sprovedeno je na devetorici zdravih heteroseksualnih muškaraca koji su vizuelno stimulisani (fotografijama i kratkim filmovima), dok im je istovremeno mozak skeniran tzv. PET skenerom. Skraćeno od Positron Emmission Tomography, ova mašina precizno locira i prati moždanu aktivnost, tako da je sasvim pouzdano utvrđeno da aktivnost klaustruma biva povećana u korelaciji sa jačinom seksualnog uzbuđenja. Istovremeno sa primenom ove metode, naučnici su merili nivo testosterona, pratili rad srca i krvni pritisak subjekata.

Klaustrum je, inače, deo mozga koji se nalazi u tzv. temporalnom režnju i čija funkcija do sada nije bila razjašnjena u potpunosti. Drugi delovi čeonog režnja imaju važnu ulogu u jezičkim procesima, ali i u formiranju emocija, pa čak i religioznih osećanja.

To, naravno, ne znači da i drugi delovi mozga nemaju udela u procesu seksualne ekscitacije, ali klaustrum za sada predstavlja ključni faktor, barem kada su muškarci u pitanju.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar