U trendu

Razvod „pod stare dane“ (1)

Razvod je sve češća pojava, a opet i dalje može da nas šokira kada se dvoje razvedu posle trideset ili četrdeset godina braka. Šokiralo nas to ili ne, broj ovakvih razvoda raste – i to nije uvek loša stvar. Ne promovišemo razvod kao takav, ali ako je brak loš, razvod može da bude dobro rešenje, makar došao i u poznim godinama.
To se dešava sve češće. Partneri se tokom godina emotivno distanciraju jedno od drugog, sve više su kao cimeri znatno više nego kao partneri u ljubavnoj vezi. Ne dešava se to svakom paru, daleko od toga; ima parova koji i tokom godina ostanu bliski, kojima zajednički život ne pojede rutina, koji i u poznijim godinama dele neku strast, rade stvari zajedno. Nažalost, mnogo je onih koji se tokom godina razdvoje, svako krene da se bavi nečim što ga zanima više od voljene osobe – i u jednom trenutku dođe kraj.
Na razvod se danas manje gleda kao na skandal nego ranije, pa je lakše i da dođe do njega – ljudi se manje plaše da će biti viđeni kao rđavi ukoliko se razvedu. Pored toga, ljudi, generalno uzev, imaju duži životni vek, i sve je više onih koji sebe u šezdesetim, pa ni u početku sedamdesetih godina ne smatraju starim osobama. Nekada su parovi (govorimo vrlo uopšteno) nakon penzionisanja ostajali zajedno i manje-više čekali da ih smrt odnese. Danas shvataju da u trenutku kad imaju pedeset godina, može doći do toga da žive još dvadeset-trideset godina, i zašto bi želeli da tih dvadeset-trideset godina provedu u braku u kome više nisu srećni? Zašto da ne pokušaju da potraže sreću, pa nije još uvek kasno?
Nekada, kada se radilo o razvodu u starijim godinama, većinom su ga inicirali muškarci. Danas statistike pokazuju da ga u dve trećine slučajeva iniciraju žene – na to je uticalo što danas i žene rade, što nisu prinuđene da u materijalnom smislu zavise od svojih muževa, pa zato ostaju s čovekom s kojim su nesrećne.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.