U trendu

Kompromis – da ili ne?

Kada dođe do neslaganja mišljenja, vrlo je mali broj onih koji umeju da obuzdaju emocije i da na diplomatski način razreše spor. Oni agresivniji vikom i drekom pokušavaju da ubede suprotnu stranu da su u pravu, dok oni manje hrabri radije beže s bojnog polja. Kako se vi ponašate kada se ne slažete s tuđim mišljenjem? Na koji način reagujete i šta to govori o vašem karakteru?
Direktnost nije loša osobina; ukoliko ste mislili da jeste, prevarili ste se. Ona znači da ste sigurni u sebe, odaje vašu autoritativnu crtu i onda je logično što ne volite da vam se neko protivi. Ipak, umesto da odbijate da saslušate nečije argumente, ne bi bilo loše da pokušate da sve svoje konflikte rešavate s malo više takta. Miran način rešavanja problema sigurno će vam pojednostaviti život, a neće učiniti da postanete manje direktni. Ako se stalno branite napadom i nikako drugačije, ljudi će početi da vas izbegavaju.
Naravno, uzdržavanje od sukoba ne znači da treba i da ih izbegavate. Niko ne voli sukobe, ali nije pametno da zbog mira u kući uvek drugima dajete za pravo, čak i onda kada se s tim ne slažete. U redu, možda ćete biti omiljeni u društvu i možda će svi imati lepo mišljenje o vama, ali takvo ponašanje može i da se protumači kao nedostatak samopouzdanja, a to je poslednja stvar koja vam je potrebna u životu. Pokazati neslaganje ne podrazumeva automatski započinjanje svađe. Upravo suprotno: otvoren razgovor može vam pomoći da smanjite tenziju i da ojačate svoje samopouzdanje.
Tragajte za kompromisnom stranom svoje ličnosti. Odlučno branite svoje stavove i ne oklevajte da izrazite suprotno mišljenje, ali sve to činite na miran način. Ne plašite se sukoba, ali nemojte ratobornim tonom rešavati konflikte u koje upadate. Otvoren razgovor je uvek efektniji, a ako osetite da stvar izmiče u pravcu svađe, prekinite raspravu, i kada se malo ohladite, pokušajte da nađete kompromisno rešenje.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.