U trendu

Senegal: na prelazu između pustinje i tropa (2)

Oko 270 km severno od Dakara, uz samo ušće reke Senegal, koja čini prirodnu granicu s Mauritanijom, smešten je Saint Louis, grad čije kuće podsećaju na davna kolonijalna vremena, a klepet teških krila pelikana nad krovovima na činjenicu da se u blizini nalazi park Djoudj, treći ornitološki rezervat na svetu. Saint Louis je prvi francuski grad u Africi, osnovan 1659. godine. Ime je dobio u čast kralja Luja XIII, a sagrađen je na ostrvu između reke i okeana. Dugo je bio samo skladište, ali uskoro postaje dobro utvrđen garnizon, baza svih vojnih ekspedicija prema Sudanu i važno trgovačko središte (kaučuk, zlato, slonovača, robovi). Svoj procvat doživljava krajem XIX veka izgradnjom železničke pruge, a sve do 1995. vreme u gradu kao da je stalo. Tada počinju da obnavljaju kolonijalne zgrade, na ulicama je živo, a novi deo grada raste na samoj obali, spojen mostom Faidherbe (uprkos dobro očuvanoj legendi, most nije sagradio Ajfel, niti je on trebalo da premosti obale Dunava).
U starom delu grada je nekoliko malih hotela, od kojih je najznačajniji Poste, koji je služio kao odmorište pilotima poštanske avijacije pre leta preko okeana. Tako je u njemu još uvek soba u kojoj je najradije boravio Žan Mermoz (Jean Mermoz), koji je prvi preleteo Atlantik i sleteo u Brazil sa 130 kg pisama i paketa 1930. godine. U gradu se svake godine početkom maja odvija džez festival koji okuplja najpoznatija imena, ali se živa muzika čuje na svakom koraku cele godine. Poslednje nedelje u decembru u Saint Louis-u se održava tipično senegalski karneval Fanal, koji datira još iz doba francuske kolonizacije, kad su na Božić "signares", prelepe i bogate mulatkinje (senegalska aristokratija nastala iz veza Evropljana i domaćih devojaka), odlazile na misu u pratnji svojih sluga koje su nosile raznobojne svetiljke, fanale.
Za vreme mise sluge su upoređivale svoje svetiljke odlučujući čija je najlepša. Tako je to preraslo u pravo takmičenje i svake godine su pravili sve lepše oblike od papira puštajući mašti na volju. Na kraju mise nalepšoj svetiljki je dodeljivana nagrada i čestitalo se gospodarici odabranog sluge. Danas su ulice elektrificirane, ali se karneval fanala odvija ponovo uz pesme i plesove. Tokom boravka u Saint Louis-u obavezno treba posetiti nacionalni park Djoudj, u kojem se gnezde hiljade pelikana. Razgledanje pirogom traje oko dva sata, a pored pelikana, uz malo sreće mogu se videti i druge vrste ptica, kormorani, ružičasti flamingosi, orlovi, guske, a uz obalu ćete možda videti i ponekog krokodila (u Senegalu su najveći, dugački preko dva metra). Park se proteže na površini od 16.000 hektara u delti reke Senegal. Ptice selice posle teškog prelaska Sahare tu nailaze na prvo slatkovodno područje. Od novembra do kraja marta tu boravi preko tri miliona ptica, a nivo vode reguliše se veštački kako se ne bi ugrozilo stanište pelikana.
Senegal je zemlja mladih ljudi, preko 60 odsto stanovništva su mladi, sve više školovani ljudi, koji obožavaju sport (mladići vole da se rvu, nacionalni sport je senegalska borba). Obavezno morate probati nacionalno jelo ti’-bou-dienne s ribom ili yassa s piletinom i piti bissap, piće od cveta hibiskusa. Najviše će vas privući ljubaznost Senegalaca. Svi se smeše, a naročito deca. Teranga (dobro došli) u Senegal.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.