U trendu

Liban: „med i mleko“ u dolini Beka (2)

U mestu Balbek, koje je centar okruga cele doline Bek, krije se jedno od svetskih čuda, antički lokalitet Balbek – Akropolj istoka, kako su ga zvali Evropljani. Ovaj grad gradili su mnogi, od Feničana, Grka, Rimljana, pa sve do Turaka. Prvi pisani dokumenti o ovom mestu potiču iz vremena krstaških ratova (12. i 13. vek). Međutim, grad nesvakidašnje lepote nikada nije završen. Svetilišta i hramovi posvećeni bogovima Bahusu, Jupiteru i Veneri pravljeni su od mekog kamena peščara, sa stubovima visokim i po 20 metara. Za njih je donošen crveni kamen čak iz Asuana. Na mnogim stubovima, od kojih je danas većina oborena, vide se udubljenja na spojevima. Naime, da bi stubovi bili stabilniji, nekadašnji graditelji su ih punili olovom. "Kamen trudnica", koji je trebalo da opasuje ceo grad, nazvan je tako zato što su nerotkinje dolazile i molile se na njemu kako bi dobile potomstvo. Kažu da se taj običaj zadržao i do današnjih dana.
Grad Tir, koji je za vreme Septimija Severa bio metropola, danas predstavlja jednu od turističkih atrakcija Libana. Prema legendi, feničanski bog Melkart je šetao obalom sa svojim psom. Pas je čeprkao po pesku, a kada se vratio svom gospodaru, njegova njuška je bila purpurne boje. Na Melkartov zahtev, robovi su ponašli neobičnu vrstu školjke koja na dodir ispušta purpurnu boju. Lepa nimfa Tir poželela je da ima haljinu iste boje, pa su robovi mleli školjke, solili ih i kuvali kako bi dobili purpur, koji je bio i 20 puta skuplji od zlata. Po toj boji su i Feničani dobili ime – Feniks ili vatreni, purpuni.
Nekadašnji stanovnici Tira bili su trgovci. U to vreme grad je bio ostrvo, na čijoj obali je kralj Hiram sagradio utvrđenje s ogromnim bedemom. Grad je prvi put u istoriji osvojio Aleksandar Makedonski, posle tromesečne opsade. Nakon toga nasuta je zemlja, koja je ostrvo spojila s kopnom i tako je dobijeno poluostrvo. Ovde su najinteresantnije tirske nekropole. Do sada je iskopano preko 300 sakrofaga, a svi su masivni i visoki, napravljeni od kamena. Nažalost, većina nekropola je tokom duge i burne istorije opljačkana i osknavljena.
Sever Libana je pretežno planinska oblast, s vrhovima prekrivenim snegom. Tu se nalazi simbol Libana, kedar. U svetu rastu četiri vrste ovog drveta: atlantski, kiparski, himalajski i libanski, koji se smatra najkvalitetnijim i najstarijim. Ovaj četinar je izuzetno cenjen zbog svoje dugotrajnosti. Egipćani su od njega pravili sanduke za mumije, jer ispušta karakterističan miris koji je štetan za insekte i štetočine, a pošto ga smola štiti od brzog propadanja, koristi se za izradu čamaca, brodova i kuća.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.