U trendu

Koliko smo bezbedni u avionu?

U poslednjih mesec dana svedoci smo nekoliko avio-nesreća, pre svega one u Španiji, a zatim i one u Kirgistanu, koje su, nažalost, sve do jedne bile fatalne za putnike koji su se nalazili u njima. Svakoj avio-kompaniji može da se desi nesreća, bez obzira na mere sigurnosti koje ona preduzima i bez obzira na dotadašnju objektivnu ocenu stepena njene sigurnosti. U daljem tekstu daćemo vam prikaz statistike avio-nesreća i koje su to avio-kompanije koje su u vrhu po broju avionskih nesreća, to jest koje su to kompanije koje slobodno možemo nazvati opasnim.
Prema prvoj analizi, za svaku avio-kompaniju podeljen je broj fatalnih nesreća s prosečnim brojem letova koje je ta kompanija izvršila od 1970. do 2001. godine, kako bi se dobila prosečna stopa fatalnih nesreća. Prema tako dobijenim podacima, najopasniji avio-prevoznici su: Cubana, AeroPeru, Air Zimbabwe, China Airlines (Tajvan), Royal Jordanian.
Sledeća analiza upoređivala je broj fatalnih nesreća na milion letova, gde se došlo do broja od pet avio-prevoznika s najlošijim rezultatima u poslednjih 20 godina (isključene su nesreće usled terorističkih napada). To su: Aeroflot, China Airlines (Tajvan), Turkish Airlines, Egyptair, CAAC (Kina).
Poslednja analiza je kao parametre uzela broj fatalnih nesreća na milion prevezenih putnika, a avio-prevoznici s najlošijim rezultatom u poslednjih 20 godina (nesreće i stradanje povezano s teroristima nisu uključeni u ove podatke) su: Air India (21,48 %), Avianca (5,93 %), Nigeria Airways (5,53 %), LOT Polish Airlines (4,54 %).
Zajedno s tim podacima, evo i nekoliko primera kako ni ono što se dogodilo 11. septembra u SAD nije skoro nimalo uticalo na bezbednost na samim aerodromima. Iako su formalno mere zaštite vazdušnih luka tu podignute na najviši mogući nivo, u stvarnosti, sigurnost putnika na aerodromima, pogotovo onim međunarodnim, ostala je na veoma niskom nivou. A sami teroristi, koji su veoma skloni kršenju sigurnosti, to jest izbegavanju sigurnosnih mera, na američkim aerodromima imaju veliku mogućnost da to i učine u mnogim američkim gradovima. Evo i nekih očiglednijih primera:

  • Međunarodni aerodrom u Los Anđelesu – moguće je da se krećete kroz nekoliko područja koja su označena natpisom "Samo za ovlašćeno osoblje", a da vas niko ništa ne pita i da ne budete zaustavljeni u toj šetnji.

  • Međunarodni aerodrom Dulles u Vašingtonu – civili bez službenih identifikacionih bedževa mogli su da uđu u sigurne zone i da se kreću po platformi blizu parkiranih aviona.

  • Međunarodni aerodrom San Francisko – neki civili mogli su da se nesmetano kreću kroz neobeležena vrata na terminalu, odmah iza prostora za ulazak u avion, i po platformi između avio-prevoznika.

  • Takođe, jednom prilikom, reporter jednog časopisa namerno se nije pojavio na svom letu za Seul u Južnoj Koreji, ali osoblje zaduženo za sigurnost avio-prevoznika to nije primetilo, pa je njegov prtljag ostao u avionu.

  • Međunarodni aerodrom u Njujorku (DžFK) – civili se mogu kretati po platformi na nekoliko lokacija u toj ogromnoj vazdušnoj luci. U jednom eksperimentu neovlašćena osoba tumarala je između velikih aviona skoro desetak minuta.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.