U trendu

Turističke atrakcije koje verovatno nikada nećete videti (2)

Još manje poznate svetskoj javnosti od Hipogeuma jesu piramide u kineskoj provinciji Šensi (Shensi), koje se nalaze u takozvanoj zabranjenoj zoni oko grada Ksian (Xian). Tu se nalazi preko sto ogromnih piramida izrađenih od tvrde gline; dakle, ima ih mnogo više nego u Egiptu. Vlasti ne dozvoljavaju iskopavanja ni posete istraživačima, a još manje turistima. Prvi su za piramide saznala dvojica trgovaca iz Australije. Oni su, navodno, 1912. godine u razgovoru s budističkim sveštenikom saznali da se ove piramide spominju u pisanim dokumentima starim preko 5.000 godina, i da se već tada opisuju kao "veoma stare".
Piramide su arhitektonski veoma slične onima iz Meksika i Centralne Amerike. Građene su stepenasto i imaju poravnat vrh, na kojem se mogu videti ostaci hramova. Lokalni američki dnevni list "Rocky Mountain News" prvi je (1947. godine) objavio vest o njihovom postojanju, koju je napisao jedan pukovnik američke vojske; on je u to vreme bio direktor dalekoistočnog sektora vazduhoplovne kompanije Trans-World Airlines. Uz tekst je objavljena i fotografija koju je 1945. godine snimio američki pilot koji je leteo preko te pokrajine. Analiza fotografije ih je zapanjila. Utvrđeno je da je piramida visoka blizu 350 metara, dakle, dva puta viša od najviše piramide u Gizi.
Ova vest je brzo zaboravljena, i samo je još jednom objavljen mali članak u magazinu "Life" 1957. godine, potkrepljen slikama piramida koje je iz aviona snimio jedan američki pilot koji je prenosio zalihe za kinesku vojsku. Jedini istraživač koji je uspeo da dobije dozvolu kineskih vlasti da ih pogleda bio je Nemac Hartvig Hausdorf. On je 1994. dva puta posetio piramide i snimio ih video-kamerom, ali mu nisu dozvolili da obavi arheološka iskopavanja. Neke piramide su bile u lošem stanju, jer je lokalno seosko stanovništvo uzimalo materijal s njih da bi sebi izgradilo kuće. Službeni stav vlade bio je da će tek buduće generacije vršiti proučavanja, ali to je bilo protivrečno onome što je Hartvig video na piramidama. Na njima su vlasti posadile brzorastuća stabla borova i četinara. Za nekoliko godina tu se i neće moći istraživati, jer će piramide biti samo pošumljena brda.
Posle njega, vlast više nijednom strancu nije dozvolila da poseti piramide. Zašto ih skrivaju – ni do danas nije jasno. Čak su blizu jedne od najviših piramida, takozvane Bele piramide, podigli lansirnu rampu za svemirski program i time i službeno proglasili tu zonu vojno zaštićenom i zatvorenom za javnost. Na osnovu poseta i razgovora s lokalnim kineskim arheolozima, Hartvig je napisao dve knjige o kineskim piramidama. On u svojim knjigama tvrdi da su u grobnicama u piramidama pronađene stotine kamenih diskova s nepoznatim hijeroglifima, a navodno i kosturi ljudi s nesrazmerno velikim glavama i malim telima. O zabranjenom se uvek raspredaju mitovi i legende, a šta je istina možda nikada nećemo ni saznati.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.