U trendu

Svadba – bajka ili računica?

Savršeno venčanje. Žene o njemu maštaju još kao devojčice, ali čim se približe datumu kada će obučene u belo, kao princeze, izabranicima reći sudbonosno „da” svadbena matematika može da im rasprši bajkovite predstave o jednom od najznačajnijih događaja u životu. Bez obzira da li se mladenci za taj dan pripremaju godinu ili samo mesec dana, za svadbu sa 250 gostiju potrebno im je oko 5.000 evra. Trošak, naravno, može da naraste i na desetine hiljada evra, što zavisi od prohteva, želja, mogućnosti… Krenimo redom.

Ukoliko je par fleksibilan, ili mu se iz nekih razloga žuri da započne bračni život, venčanje može da se zakaže i za mesec dana, samo je važno da ima slobodnih termina kod matičara.

Legenda među gradskim matičarima Gordana Zorić zaključila je više od 10.000 brakova u toku dvadesetogodišnje matičarske karijere. Venčavala je na nebu, na ledu, pod vodom, na snegu, u ponoć, pred zoru, u vreme pomračenja sunca, pred ulazak u avion, u balonu… sve u želji da mladencima omogući da ostvare snove. Za sve godine službovanja, matičarka nikada nije rekla „ne” njihovim ludorijama i poslednjih godina sve češćim „venčanjima iznenađenja”.

Obično mladoženja, siguran u ljubav svoje drage, tajno okupi rodbinu, angažuje matičara, a za svadbu poslednja sazna mlada. Dešavalo se i da mlada svog izabranika dovede pred svršen čin.

Posle zakazivanja opštinskog venčanja na red dolazi i crkveno. Brak je sveta institucija i takvo verovanje zastupaju mnoge religije. Ukoliko budući supružnici planiraju da se venčaju u crkvi, važno je da na vreme zakažu ceremoniju, ali u matičnoj crkvi kojoj mladoženja pripada. Da bi im se ispunila želja da to bude neka druga crkva, potrebno je da podnesu posebnu molbu.

A onda, na red dolazi najteža, ali i najlepša stavka za svaku mladu – kako odabrati idealnu venčanicu? Potraga za odgovarajućom haljinom zna da bude iscrpljujući posao na koji dama zaboravi istog trenutka kada ugleda venčanicu iz snova.

Pre svega, najvažnije je odrediti budžet za kupovinu ili iznajmljivanje venčanice. Ali i za sve ostalo.

Buduće gospođe ne moraju mnogo da brinu o ponudi haljina jer asortiman je bogat, a saloni su krcati.

Bele, bež, šampanj, modeli sirene ili „pepeljuge”, sa korsetom, rukavima, golih ramena, asimetričnog kroja ili pak klasične haljine najvažnija su stavka za jednu buduću mladu. Iznajmljivanje košta od 250 do 1.000 evra, a nova novcijata venčanica koja ostaje u mladinom ormaru je od 200 do 1.500 evra. Potraga za venčanicom može da se pretvori u zabavu, druženje i uživanje. Bez nervoze i ustezanja, treba se prepustiti izvoljevanju. Jer na jedan od najvažnijih dana u životu sve oči uprte su u nju, njen veo, cipele, torbicu, frizuru, šminku, bidermajer… I zato je izvoljevanje opravdano.

Ali i mladoženja mora biti „skockan”. Kod muškaraca sve to je malo jednostavnije, ponekad jeftinije… To ne umanjuje činjenicu da je i on zvezda tog dana. Odelo za „princa” kreće se od najmanje 100 evra za iznajmljivanje, a što se tiče kupovine, za one sa dubljim džepom cena može biti i do 1.000 evra. Naravno, uz odelo idu i cipele čiju cenu diktiraju model i kvalitet, košulja, kravata, kaiš…

Restoran ili sala u kojoj će mladenci proslaviti sklapanje zajednice igraju veoma važnu ulogu u organizaciji. Zato je potrebno prostor za veselje uz rodbinu i prijatelje ugovoriti bar šest do devet meseci ranije. Cenu određuje broj gostiju, jelovnik, način serviranja, pa čak i lokacija. Neki restorani nude samo prostor, a na zakupcu ostaje da obezbedi hranu i piće. Većina ima zaključene ugovore sa fotografskim radnjama, neki obezbeđuju dekoraciju, a pojedini poklanjaju mladenačku tortu ili trubače. Jedna od važnijih stavki je muzika za koju u najboljem slučaju treba najmanje hiljadu evra.

Burme, pozivnice, muzika, limuzina, cvetići za kićenje, kozmetički salon, rasveta i još mnogo, mnogo „sitnica” iziskuju još poneku hiljadarku iz džepa. Stari običaji kažu da tog dana ne treba štedeti ili se paru loše piše u zajedničkom životu. Kako sve uklopiti i provesti taj dan kao iz snova, a možda i profitirati? I to je moguće ako gosti budu izdašni.

Ali ko još tog dana razmišlja o novcu.

Hoteli samo za „dubok džep”

U ekskluzivnim hotelima zakupi svečanih sala bukvalno „izuvaju iz cipela”. Parovi, čak i kada nisu u situaciji da izdvoje veliku sumu novca za venčanje, po svaku cenu žele da ugoste zvanice u najskupljem ambijentu koji grad može da ponudi. Cena zavisi od izbora menija koji se razlikuje od hotela do hotela, pića, deserta…

„Skver najn” nudi tri vrste jelovnika uz koje služi strano ili domaće piće i to za od 85 do 115 evra po osobi.

U hotelu „Metropol palas” cenovnik je povoljniji, meni je između 55 i 75 evra, a mladenci koji požele da svoje slavlje prirede u „Kraun plazi” moraće da izdvoje minimum 50 evra po gostu.

Restoran „Franš”, recimo, prostor za venčanja nudi isključivo nedeljom kada je zatvoren za goste, a cenu određuje dogovor.  U Belom dvoru venčanje neizvodljivo

Nije često, ali dešavalo se da i ustanove kulture budu u užem izboru prostora za porodično slavlje.

Svadba koja je letos priređena u Kući kralja Petra izazvala je burne reakcije. Organizator se ugovorom obavezao da će se ponašati u skladu sa pravilnikom te kuće i da neće remetiti javni red i mir, da neće naneti štetu istorijskoj ulozi, ugledu i dignitetu ustanove. Umesto svega toga, organizovano je pravo svadbeno veselje.

Etnografski muzej, takođe, poslužio je kao mesto za fotografisanje mladenaca, mada je bilo spekulacija da je organizovana čak i svadba. Jedna od najpoželjnijih lokacija mladencima i dalje nedostižna jeste Beli dvor. Uprkos pričama koje kruže gradom da je u ovoj ustanovi moguće organizovati svadbeno veselje ili neko drugo porodično slavlje, u Belom dvoru kažu da je to neizvodljivo. Čak i kada je jedna mlada pozvala njihovu službu pokušavajući da ih ubedi da je njena životna želja svadba u dvoru na Dedinju, ostali su neumoljivi.

(Ana Jovanović, Politika)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.