U trendu

Razmnožavanje cveća (3)

Pojedine vrste cveća mogu se razmnožavati i iz lišća. Među njima su begonije, gloksinije i neke druge vrste. Ovaj način razmnožavanja zahteva vlažnu i toplu prostoriju za rad, pa nije baš uvek pogodan za kućne uslove. U plići sanduk naspe se prečišćen pesak ili mešavina šumske zemlje i peska i dobro se navlaži vodom. List (na primer, begonije) zaseče se u trouglove na mestima gde su mu žile najdeblje, a zatim se naličjem pribije uz unapred pripremljenu podlogu od peska i pričvrsti kukicama. List treba da prijanja uz podlogu celom površinom. Posle nekog vremena će se na mestima gde je list bio zarezan pojaviti novi izdanci, koje ćemo, kad ojačaju, presaditi u zasebne saksije. Korisno je znati: što je list stariji – to su šanse za uspeh veće.
Biljke se mogu razmnožavati i kalemljenjem. Taj postupak se najviše koristi pri razmnožavanju ruža, kamelija, azaleja i sličnih vrsta. Kalemljenje se obavlja okcima skinutim s kalem-grančica, koje se kaleme na podlogu "divljaku". Da bi ovaj proces uspeo, neophodno je da i podloga i kalem raspolažu s dovoljno sokova. Kalem-grančice treba seći pred samo kalemljenje jer će se tako bolje primiti. Kalemljenje se obavlja po mirnom i (po mogućnosti) oblačnom vremenu bez padavina. Za ovaj posao neophodno je imati kalemarski nož i kalem-gumice jer se kalem mora vezati odmah nakon kalemljenja, nipošto kasnije.
Posao oko cveća ne završava se razmnožavanjem. Ostaje vam da pažljivo pratite šta se dešava. Biljke zahtevaju negu, neke manje, a neke više.
Međutim, pravilno održavanje zemljišta, prihrana, zalivanje i obrađivanje, a pre svega strpljenje i ljubav prema tom poslu i cveću sigurno će vam doneti satisfakciju.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.