U trendu

Da li postoji crna materija?

Crna materija i energija, za koje se smatralo da sačinjavaju 96 odsto svemira, možda ne postoje, što bi značilo da se svemir širi znatno sporije nego što se dosad pretpostavljalo, pokazuje najnovije istraživanje britanskih naučnika. Britanski naučnici tvrde da postupak koji se koristi da se izračuna budućnost svemira može biti pogrešan.
Prema dosadašnjim saznanjima, prepoznatljivi oblici kao što su planete, zvezde, asteroidi i gas čine samo četiri procenta svemira. Za ostatak se smatralo da ga sačinjava tajanstvena crna materija i crna energija, koje utiču na širenje svemira.
Međutim, naučnici sa Univerziteta u Durhamu tvrde da bi te pretpostavke mogle biti suštinski pogrešne. Oni pretpostavljaju da tamna strana svemira ne postoji, što bi značilo da se svemir širi znatno sporije nego što se to ranije pretpostavljalo, a po rečima dr Roberta Mesija (Robert Massey) iz Kraljevskog astronomskog društva moguće je čak i to da se svemir sažima.
Analize koje je NASA vršila 2001. godine, da bi izmerila zračenje kao posledicu velikog praska, dovele su do zaključka da je svemir sačinjen od četiri odsto "normalne" materije, 22 odsto "tamne" ili "nevidljive" materije i 74 odsto tamne energije. Ipak, naučnici sada tvrde da su talasi radijacije koji su tada izmereni kao dva puta veći od Meseca možda dvostruko manji od njegove veličine. "Ovo su značajna saznanja za istraživanje svemira. Ukoliko se naši rezultati pokažu tačnim, to će značiti da tamna energija ne dominira svemirom, što bi umanjilo verovatnoću da svemir poseduje ‘tamnu stranu’, rekao je profesor Tom Šenks (Tom Shanks), koji je predvodio ovo istraživanje.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.