U trendu

Digitalni ramovi za fotografije

Kraj ovog i početak novog milenijuma obeležava čitav niz raznovrsnih proizvoda u tehničko-tehnološkom pogledu, a primat u tome pripada računarskoj tehnici. Pored svakodnevnih hardverskih i softverskih novina, gotovo istim tempom niču novi proizvodi bazirani na digitalizaciji već postojećih, zastarelih tehnologija (audio i video uređaji, uređaji za komunikaciju).

Kada je fotografija u pitanju, digitalni fotoaparati već odavno nisu novost. Na tom polju novinu predstavlja način prikazivanja fotografija. Dosad se to radilo pomoću štampača za štampanje fotografija. Međutim, od pre izvesnog vremena pojavili su se na tržištu digitalni ramovi koji na jednostavan način prikazuju digitalne fotografije i istovremeno omogućavaju automatsko ažuriranje snimaka.

Dva proizvoda te vrste treba izdvojiti po vrhunskom kvalitetu, Ceiva Picture Frame i DF-560 (kompanije Digi-Frame). Ovi digitalni ramovi poseduju LCD ekrane sa aktivnom matricom i automatski prikazuju serije fotografija u boji. Međutim, po načinu rada i rezultatima između njih postoje bitne razlike.

Digitalni ram kompanije Ceiva je izuzetno jednostavan samostalan uređaj kome nije potreban računar, podešavanje ili održavanje. Radi na principu korišćenja usluge proizvođača, tj. povezivanja telefonskim priključkom na Web lokaciju kompanije Ceiva. Priključivanjem on preuzima najviše deset slika, smešta ih u memoriju i prikazuje na ekranu veličine 12,7×17,8cm. Svaki korisnik poseduje svoj serijski broj ugrađen u svaki od ovih uređaja. Svoje slike šalje na adresu lokacije a one se ažuriraju svakog dana u ponoć. Ova servisna usluga staje 3 dolara mesečno ili 8 dolara uz besplatan broj. Na samom ramu postoje dva tastera za podešavanje intenziteta svetlosti i za određivanje vremena prikazivanja svake slike.

Digitalni ram kompanije Digi-Frame, za razliku od prethodnog modela, radi uz računar i podrazumeva instaliranje kartice Compact Flash ili Smart Media. Ove kartice se koriste u digitalnim fotoaparatima i automatski prikazuju njihov sadržaj kada su instalirane. Uređaj se povezuje na serijski priključak računara tako da može preuzimati JPEG datoteke sa diska ili neke Web lokacije. Ekran, veličine 8,9×11,5cm, može se programirati npr. za prelaze između slika, mogu se dodavati specijalni efekti ili vršiti automatsko popunjavanje bojom ako je slika manjih razmera od rama. Daje mogućnost prikazivanja do 500 snimaka. Mogu se praviti i skupovi slika koje se same smenjuju na računaru i smeštaju na memorijsku karticu rama. Kompanija Digi-Frame ima i uređaj DF-390 koji ima nešto manji ekran, manju memoriju i ne tako veliki broj kontrola.

Poredeći ova dva modela izvodi se zaključak da je Ceiva Picture Frame jednostavniji za korišćenje, ima veći ekran, bogatije boje, jeftiniji je (250 dolara), ali ima malo kontrola za podešavanje, mesečni izdatak i ograničenje na 10 slika. DF-560 ma više izvora slika, bogatstvo opcija, ali manji ekran i veću cenu (600 dolara).

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.