U trendu

Đaci će virtuelnim koracima ići u realan svet industrije

Korak u budućnost obrazovanja kadrova kojih je privreda gladna bila je jučerašnja promocija najnovijih svetskih trendova i tehnologija u školovanju koje pomažu da se kvalitetno realizuje praktični deo nastave u srednjem stručnom i dualnom obrazovanju. U Naučno-tehnološkom parku prosvetnoj i javnosti uopšte predstavljen je mobilni softver za učenje „Tec2Screen” koji virtuelnim stazama uvodi buduće znalce u realan svet industrije brišući granice između teorije i prakse.

To je izum kompanije „Festo”, vodećeg proizvođača opreme za industrijsku i procesnu automatizaciju i lidera u oblasti profesionalne obuke u industriji, koja je u saradnji da gradom Beogradom upriličila prezentaciju modernog učila. Prisustvovali su predstavnici prosvetnog vrha, direktori i nastavnici tehničkih, elektrotehničkih, saobraćajno-tehničkih, politehničkih, mašinskih škola, ali i privrednici spremni da podrže razvoj i primenu novih tehnologija u srpskom obrazovanju.

Ko je više zainteresovan za moderno stručno obrazovanje: đaci, firme ili gradovi i opštine – mrtva trka, jer jedni bez dugih ne mogu.

– Borimo se za investicije. Da bi one došle, moramo da unapredimo privredni ambijent, da ih privučemo kvalifikovanim kadrom, ili mogućnošću da za potrebe kompanija obučimo ljude da rade u proizvodnji. Za to treba da iskoristimo prednosti modernih tehnologija. Preskupo je igrati se na mašinama u pravim industrijskim pogonima bez prethodno stečenog znanja – primećuje Dragomir Petronijević, član Gradskog veća i predsednik Saveta za zapošljavanje grada Beograda.

Đaci, uverava on, posredstvom tableta ili mobilnog telefona, na primer, pomoću „Festovog” sistema simulacije rada na proizvodnim pogonima mogu da usvoje praktična znanja neophodna za posao u bilo kojoj industriji: piva, pekmeza, namenskoj… Objašnjeno je da je „Tec2Screen” uređaj za učenje, merenje, upravljanje, simulaciju, programiranje i može se koristiti bilo gde i svakom trenutku, a uz pomoć njega kompleksne tehnologije postaju lako razumljive. Primenjiv je u elektrotehnici, pneumatici, hidraulici, mehatroničkim sistemima… Omogućava da pomoću digitalnih sadržaja đaci stiču funkcionalna znanja, a praktična nastava u tehničkom obrazovanju postaje efikasnija.

– Prisutni smo u više od 250 zemalja sveta i naše je iskustvo da su strane investicije direktno proporcionalne nivou edukacije radne snage. U Srbiji, trenutno, nema dovoljno kadrova, a nema dovoljno industrije koja će uposliti decu iz srednjih škola u dualnom obrazovanju. Bez đaka u dualnom obrazovanju industrija se neće razviti. „Tec2Screen” sistem nudi efikasno i kvalitetno rešenje za praktičan deo nastave u srednjem stručnom i dualnom obrazovanju, a sa njim krećemo od Beograda jer on želi da privuče strane investicije – pojasnio je Ivan Zekavica, direktor kompanije „Festo Srbija”.

Vukovci u zanatima

Da zanat savladan u dualnom obrazovanju nije slepa ulica nego prag daljeg učenja i usavršavanja potvrđuju primeri iz srednjih stručnih škola gde je taj vid školovanja zaživeo. Politehnička škola u Kragujevcu, zahvaljujući uvođenju dualnog obrazovanja za smerove bravar-zavarivač, električar i industrijski mehaničar, od kuće znanja koja je jedva uspevala da oformi odeljenja zanatlija postala je škola gde je jagma za mesto u trogodišnjim profilima koje upisuju i vukovci, tvrdi Siniša Kojić, direktor.

Slično je i u Užicu, gde je na inicijativu kompanija zaživelo javno-privatno partnerstvo Tehničke škole i sedam proizvođača nameštaja u zapadnoj Srbiji. Plod te saradnje je novi obrazovni profil – operater za izradu nameštaja.

– Naš primer demantuje kritičare dualnog obrazovanja koji kažu da učenici kada završe po tom sistemu nemaju mogućnosti. Naprotiv, čeka ih siguran posao, mogu da pokrenu privatni biznis jer za to steknu dovoljno funkcionalnog znanja ili da nastave dalje da se školuju – kaže Dragan Tucaković, direktor užičke Tehničke škole.

Šarčević: Forsiramo inženjerske struke, pokrećemo „E – prosvetu”

Pri kraju je izrada plana upisa učenika u srednje škole, ali i studenata na fakultete za narednu školsku godinu gde je posebna pažnja posvećena inženjerskoj struci, najavio je Mladen Šarčević, ministar prosvete, juče na promociji savremenih obrazovnih tehnologija u Naučno-tehnološkom parku u Beogradu.

– Forsiramo inženjerske struke u ovom trenutku. Ne kažem da ćemo druge smanjiti, ali razvoj informacionih tehnologija zahteva da povećamo broj studenata na budžetu. Biće ih između 700 i 800, a procena je da može da ih bude i više – kazao je Šarčević.

Optimizacijom mreže u Beogradu omogućeno je proširenje Elektrotehničkog fakulteta, traži se dopunski prostor za Matematički fakultet, a isto se čini u Novom Sadu i Nišu, napomenuo je ministar. Podsetio je na nove zakone u izradi, od sistemskog u obrazovanju, do rešenja koja se odnose na predškolce i ranu pismenost, osnovnu školu gde se informatika uvodi kao obavezan predmet i prvi put će se kroz nastavu tehničkog obrazovanja učiti o preduzetništvu…

– Za srednje škole postojaće zakon o dualnom obrazovanju koji uvodi kompaniju kao saradnika, menja sastav školskih odbora u kojima će biti i predstavnici firmi. Modele ugovora smo napravili, koristimo iskustva iz Švajcarske, Austrije, Nemačke koje su nam najveći partneri, ali i drugih zemalja – naveo je ministar.

Novina u agendi prosvetne vlasti, iako se kako Šarčević priznaje nigde nije pojavila kao planski dokument, jeste pokretanje „E – prosvete”. Ministrova je procena da „elektronska prosveta” već obuhvata do 300 škola u kojima se praktikuju elektronsko vođenje procedure i procesa, provere znanja, ali i informisanja roditelja.

(Milenija Simić-Miladinović, Politika)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar