U trendu

Led se topi!

Najnoviji satelitski snimci NASA-inih satelita pokazuju da se najdeblji, najstariji i natvrđi led oko Severnog pola topi, što je veoma loš znak za arktičku ledenu kapu. Debljina leda je najbolji pokazatelj zdravlja morskog leda, a to što se može videti na najnovijim snimcima ne deluje nimalo dobro. Proces koji se danas dešava s ledom uzrokovan je globalnim otopljavanjem.
Otapanje arktičkog leda ne utiče na porast nivoa mora, kao što je to slučaj s otapanjem glečera na Grenlandu ili Antarktiku, ali doprinosi globalnom zagrevanju, kada belu površinu leda zameni tamna površina vode, koja apsorbuje sunčevu toplotu. Prema rečima Volta Majera (Walt Meier) iz Nacionalnog centra za prikupljanje podataka o snegu i ledu (National Snow and Ice Data Center), naučnici su otkrili posmatrajući najnovije satelitske snimke da se količina najtvrđeg i najdebljeg leda koji je stariji od šest i više godina dramatično smanjuje.
Prema Majerovim rečima, skoro tri miliona kvadratnih kilometara ovog leda je nepovratno nestalo, a skoro 50 procenata te količine leda nestalo je u periodu od februara 2007. godine do febuara 2008. Količina nestalog najtvrđeg leda povećala se ove godine za skoro 75 odsto, a ukupno je nestalo skoro 1,5 miliona kvadratnih kilometara leda.
Sve to ne znači da će se ceo Arktik veoma brzo pretvoriti u vodu, već ukazuje na to da je u mnogim oblastima čvršći led zamenjen mlađim i mekšim, koji se mnogo lakše zagreva od toplote vode i lakše nestaje usled delovanja vetra. Takođe, najstariji i najtvrđi led sada postaje manje otporan na delovanje vrtložnih vetrova, koji su poznati pod imenom Arktička oscilacija – oni ga sada lakše cepaju na manje delove, koji se odvajaju i plutaju prema jugu, gde se greju i otapaju u toplijoj vodi.
Naučnici su analizirali i satelitske snimke Antarktika i ponašli da je tu stanje nešto manje dramatično. Razlog za to je verovatno razlika u dva polarna regiona. Naime, Arktik je okean koji okružuje kopno, dok je Antarktik kontinent koji je okružen okeanom. Ipak, naučnici su otkrili da je došlo do velikog zagrevanja u rejonu Antarktičkog poluostrva, koje se proteže na pravcu od severa ka jugu Južne Amerike.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.