U trendu

NASA upozorava: Ovim gradovima preti nestanak

Otapanje leda na Grenlandu sve je veće i ozbiljnije, a za to naučnici pre svega krive globalno zagrevanje izazvano ljudskim aktivnostima.

Kako prenosi BBC, iako se Grenland i Antarktik nalaze daleko od Njujorka i Londona, otapanje leda im može naneti ozbiljne probleme, tačnije, da će se nivo mora podići i samim tim promeniti brojne svetske obale.

Različit uticaj imaće na različite gradove u različitom stepenu, tvde stručnjaci iz NASA-e. Kakav će uticaj na koji deo Zemljine kugle imati topljenje glečera zavisi od koliko će vode oticati i kuda.

Naučnici su kreirali virtuelni globus na kome je moguće pronaći 293 priobalna grada i videti na koji način će topljenje leda uticati na svaki od njih.

Njujorčani bi, na primer, trebalo da budu najzabrinutiji zbog tri velika glečera na severoistoku Grenlanda i tri na severozapadu.

Londonu, takođe, preti nestanak, dok će Sidnej brinuti o ledu na severu i severoistoku Antarktika.

Kada bi se tri glečera na Grenlandu otopila nivo mora bi porastao za deset centimetara, predviđa NASA, što je velika pretnja po istočnu obalu SAD.

Ako se zapadni deo Antarktika sruši, nivo mora bi porastao za 1,2 metara, preneo je B92.

I Evropi se zbog topljenja zapadnog dela Glenlanda predviđa potop, tačnije gradovima: Tromsu, Oslu, Atini, Sirakuzi i Dubrovniku.

Iako je proces topljenja ledenih površina na Grenlandu imao značajan uticaj na okolinu u prošlom veku, naučnici upozoravaju da će u 21. veku on biti još veći.

„Gradovi i države pokušavaju da naprave planove za ublažavanje posledica poplava, ali moraju da razmišljaju 10 godina unapred i procene rizike na isti način kao i osiguravajuća društva“, rekao je viši naučnik Erik Ivins, preneo je BBC.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.