U trendu

Nokia 6555 – za manje zahtevne korisnike

Nokia 6555 je prvobitno dizajniran za AT&T i predstavljao je ponudu srednjeg opsega. Pored toga, morao je da ispuni sledeće uslove koje je postavila partnerska kompanija: da bude u rangu cena LG brendiranih telefona i da bude 3G telefon na preklop koji će posedovati više ili bar isto toliko funkcija koliko poseduju Motorolini i Samsungovi mobilni telefoni u toj klasi uređaja. Nokija je tom zadatku prišla veoma ozbiljno, budući da joj je posao s kompanijom AT&T pružao šansu da uskoči na američko tržište. Ne samo da su odlučili da ovaj model "naoružaju" moćnim karakteristikama već su dobar posao odradili i u izgledu, pružajući mu atraktivan dizajn. Iako ni oni nisu čudotvorci, rezultat te kombinacije bio je prilično dobar: iskorišćena je relativno jeftina plastika u kombinaciji s atraktivnim dizajnom i mehanizmom na preklop.
Jedinstvena karakteristika modela Nokia 6555 koju proizvođač naglašava jeste ugao koji formiraju dve polovine telefona kada je on otvoren i koji iznosi gotovo 180°. Što je još važnije, kada se polovine spoje, formiraju površinu koja na sebi nema gotovo nijednu oštru ivicu. Taj dizajn nazvan je "smooth-back", što ukazuje na glatkoću površine. Za izradu modela Nokia 6555 kombinovana su dva materijala, uključujući sjajnu plastiku koja se koristi za okruživanje umetaka na prednjoj i zadnjoj strani uređaja. Telefon se isporučuje u tri kolor varijante: crnoj, braon i crvenoj, koje menjaju samo boju okvira telefona. U suštini, to je trik koji se primenjuje kod velikog broja različitih modela. Sjajna završna površina modela Nokia 6555 je magnet za otiske prstiju, mada masnoća i mrlje nisu toliko primetne, što donekle poboljšava stvari. Telefon lepo staje na dlan. Dimenzije su 97 mm x 44,3 mm x 19,6 mm, a teži 97 grama.
Spoljni ekran može da prikaže do 262.144 boje (TFT) pri rezoluciji 128×160 piksela. Većinu svojih funkcija ovaj ekran obavlja uspešno – prikazuje prigodan screensaver s analognim časovnikom, sliku pozivaoca ili video ID. U svim ostalim situacijama nije preterano iskorišćen i nudi samo mali deo onoga što bi mogao. Informacije na ovom ekranu donekle su čitljive pri delimičnoj izloženosti sunčevim zracima, dok pri direktnim sunčevim zracima ekran bledi i boje postaju neprepoznatljive. Ekran nije naročito svetao, ali će svakako izvršiti svoju funkciju da vas upozori na dolazni poziv. Ekran u unutrašnjosti je QVGA jedinica (rezolucije 240×320 piksela, dijagonale 2’’, 31×41 mm). Ima mogućnost prikaza 16 miliona boja (TFT), koje su svetle i pune života. Nažalost, nema načina da se podesi osvetljenost ekrana iz menija podešavanja, što znači da će uvek biti ravnomerno osvetljen. Ekran izvlači korist iz sloja ogledala kojim je prekriven; tako se postiže bolja vidljivost pri izloženosti sunčevim zracima – nećete imati nikavih problema da vidite šta je napisano na njemu. Može da prikaže osam tekstualnih i tri servisne linije. Font je dovoljno velik i čitljiv, a u nekim režimima se može izmeniti.
Tasteri su prosečne veličine, pogodni za pritiskanje i, što je još važnije, meki; zajedno, ovo daje odličan doživljaj prilikom unosa teksta preko tastature ili pozivanja. Četvorosmerni navigacioni taster namenjen je programabilnim tasterima i prečicama. Svi tasteri su osvetljeni belom bojom, koja je dobro vidljiva u različitim okruženjima. Telefon poseduje 1.3 MP kameru (CMOS), koja zaostaje za današnjim standardima, ali je sasvim pristojna uzimajući u obzir osrednju ponudu, kakva je Nokia 6555. Za razliku od rešenja koja se isporučuju sa 2 MP kamerom, Nokija je odlučila da kamera ne bude karakteristika na koju će se Nokia 6555 oslanjati već da više bude opciona. Upravo iz tog razloga je modul kamere koja je implementirana u model Nokia 6555 jedan od najjeftinijih koji se može naći na tržištu, pa samim tim obezbeđuje i loš kvalitet fotografija. MicroSD slot (podržane su kartice kapaciteta do 8 GB) smešten je ispod baterije. Telefon se isporučuje i sa 31 Mb ugrađene memorije. Nokia 6555 koristi BL-5C litijum-jonsku bateriju kapaciteta 1020 mAh, koja prema tvrdnji kompanije Nokija, može da obezbedi 6,5 časova razgovora, odnosno 300 sati rada uređaja u režimu mirovanja.
Jačina polifonih melodija koje isporučuje model Nokia 6555 dovoljna je da budete sigurni da ćete čuti zvonjenje telefona u različitim okruženjima. Iako je zvuk donekle ugušen u odnosu na modele koji poseduju dva zvučnika, Nokia 6555 je i dalje dovoljno glasna.
Nokia 6555 nema direktnu konkurenciju za svoj odnos cene i kvaliteta. U pitanju je veoma dobro rešenje za one korisnike koji će se zaljubiti u njegov dizajn i interesantan časovnik koji se prikazuje na spoljnom ekranu. Telefon ne poseduje krucijalne nedostatake, ali i ne donosi ništa posebno kad je reč o performansama. Sve u svemu, privlači svojim izgledom, i to je jedini razlog zbog kojeg vam se može svideti.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.