U trendu

Putovanje kroz vreme sasvim je moguće

Putovanje kroz vreme će, čini se, uskoro postati sasvim moguće, saglasni su  fizičari i matematičari.

Brajan Grin, profesor fizike i matematike na Univerzitetu Kolumbija i jedan od osnivača Svetskog festival nauke, objašnjava šta nam je do sada poznato o putovanju kroz vreme. “Najbitnije je najpre shvatiti da postoje dva načina putovanja kroz vreme koja se suštinski razlikuju. Putovanje kroz vreme će u budućnosti biti sasvim moguće, a to nam je pokazao još Ajnštajn pre više od jednog veka. On je dokazao da će, ukoliko odete u svemir i u njemu se krećete približno brzinom svetlosti, a zatim krenete nazad, vaš sat kucati sporije. Tako će se, kada se vi budete vratili, na Zemlji već dogoditi budućnost i vi biste otputovali kroz vreme u budućnost”.

Grin je dodao i da je Ajnštajn takođe pokazao da ukoliko boravite pored nekog snažnog izvora gravitacije, neutronske zvezde ili crne rupe na primer, i uspete li da dođete do ivice tog objekta, vreme za vas teći prilično usporeno i stoga ćete se, po povratku na Zemlju, naći u dalekoj budućnosti.

Svi fizičari upoznati sa ovom temom složiće se da je putovanje kroz vreme u budućnost sasvim moguće. Ali postoji još jedna vrsta putovanja kroz vreme. Mnogi su skeptični kada je putovanje u prošlost u pitanju i ne veruju da je tako nešto uopšte moguće. Jedno od najpopularnijih teorijskih shvatanja o putovanju u prošlost je neobičan koncept nazvan crvotočina (wormhole). Ajnštajn je takođe prvi otkro crvotočine, a one zapravo predstavljaju most od jednog do drugog mesta u svemiru, odnosno tunel prečicu između dve udaljene tačke u vremenu i prostoru.

Ajnštajn je ovo otkrio još 1935. godine, ali se kasnije došlo do zaključka da ukoliko upravljamo otvorima jedne crvotočine, odosno jedan otvor postavimo pored crne rupe ili ga lansiramo velikom brzinom, tada se dva otvora tunela jedne crvotočine neće kretati istom brzinom. “To znači da više nećete moći da idete od jednog do drugog mesta u svemiru, već ćete, ako prođete kroz tunel crvotočine, ići od jednog do drugog momenta u vremenu. Krenete li u jednom pravcu, putovaćete u prošlost, dok će vas drugi odvesti u budućost”, objašnjava profesor Grin.

Za sada, međutim, mi ne znamo da li su crvotočine stvarne ili ne, kao ni da li je moguće putovati kroz njih. Naučnici putovanju kroz vreme posvećuju mnogo pažnje i uskoro će, nadamo se, otkriti tajnu prošlosti i budućnosti.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.