U trendu

Snimanje na CD/DVD – saveti

Svi mi koji svakodnevno koristimo računar u razne svrhe barem jednom smo imali potrebu da nešto i snimimo na CD/DVD medij, bilo da su to muzika ili film, neki program ili prosto slike s letovanja. Verovatno ste se ponekad pri toj operaciji pitali da li ste sve dobro uradili i da li je ono što ste na disk "narezali" zaista i snimljeno. Ne zato što su prazni CD/DVD diskovi skupi, već prosto zbog toga što je za tu operaciju potrebno vreme, a kada se ona nekoliko puta ponovi, to može i da iznervira. Pomoću funkcije za proveru ugrađenu u softver za snimanje CD/DVD medija možete uporediti ono što je snimljeno s onim što je pročitano i tako se zaštititi od neprijatnih iznenađenja. Iako proveravanje samo po sebi ne garantuje uspešno snimanje diska, to će vam pravovremeno ukazati na problem – dok još možete da snimite novu kopiju.
Evo nekoliko saveta o tome na šta treba obratiti pažnju pri snimanju na CD ili DVD.

  • Otkazivanje poslušnosti

Odaberite medij za koji pouzdano znate da ga vaš plejer podržava. U slučaju DVD diskova to znači da morate izabrati između DVD-RW ili DVD-RAM medija.
Ako kupujete prazne diskove (CD ili DVD) nepoznatog proizvođača, opet se pridržavajte prethodnog zlatnog pravila, ali budite spremni na to da ćete katkad završiti s neispravnim snimkom. DVD mediji su znatno pouzdaniji od CD-a, ali generalno gledano, što je disk jeftiniji, to su veće šanse da završi u kanti za otpatke.
Snimanje maksimalnom brzinom nije uvek najbolja strategija. Neki CD-R i DVD-R diskovi mogu biti ispravno snimljeni i pri najvećoj brzini, ali na kraju otkažu poslušnost. Kada uračunate vreme potrebno za otkrivanje greške, bolje ćete proći ako brzinu smanjite za jedan stepen. Uostalom, ako ne merite, nećete ni primetiti razliku između brzina 18X i 16X.

  • Ažurne verzije

Zbog velikog pritiska da se uređaj što pre nađe na konkurentnom tržištu, proizvođači uz pisače prilažu sistemski softver (firmver) i programski paket koji često imaju mnogo nedostataka. Poenta je u tome da su firmver ili softver skoro sigurno unapređeni od vremena kada ste kupili pisač i zato, ako niste zadovoljni performansama svog uređaja, potražite ažurnije verzije programa na veb-lokaciji proizvođača.

  • Važno je i strpljenje

Današnji računari su više nego dovoljno brzi da obavljaju i druge zadatke uporedo sa snimanjem diskova. Ipak, softver može pasti i za sobom povući i skoro završen disk. Verovatnoću uspešnosti snimanja povećaćete ako broj istovremeno pokrenutih aplikacija svedete na najmanju meru.
Ukoliko vam je preostao još samo jedan prazan disk i imate vremena za samo jedno snimanje, zatvorite sve ostale aplikacije, aktivirajte snimanje i ne dirajte računar dok ne završi posao.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.