U trendu

Tablet za slepe i vibrirajuće farmerke

Najveće tehnološke kompanije ni ovog januara nisu zaobišle veliki januarski sajam u Las Vegasu, čuveni CES, samo što pažnju posetilaca i medija iz godine u godinu sve više privlače male startap firme sa svojim često senzacionalnim novitetima.

Ove godine ih je više nego obično, delimično zahvaljujući mogućnosti da preko interneta prikupe novac s više strana, tzv. kraudfandingu. Desetine startapova su u Las Vegasu zahvaljujući i pomoći vlada, preneo je reporter Bi-Bi-Sija, izveštavajući da Francuska, Izrael, Ukrajina i Holandija imaju nacionalne štandove na kojima reklamiraju domaće talente. Najveći igrač je ipak Kina sa više od 1.300 registrovanih izlagača.

Ovogodišnji sajam potrošačke elektronike u Las Vegasu obeležilo je, između ostalog, takmičenje tri vodeća virutelna asistenta ko će zauzeti što veću teritoriju. Reč je o „Amazonovoj” – „aleksi”, „Majkrosoftovoj” – „kortani” i „Guglovom” – „asistentu”. Tri kompanije žele da se proizvođači odluče da baš njihova sekretarica glasom kontroliše povezane uređaje. „Amazon” je za sada u blagoj prednosti, jer je najviše uređaja koji reaguju na glas njegove „alekse”. „Dženeral elektrik” je najavio stonu lampu koja funkcioniše i kao zvučnik, a reaguje takođe na njen glas.

Međutim, nije samo kontrola glasom u centru pažnje. Francuski startap „Biksi” predstavio je finalnu verziju proizvoda koji omogućava da se tabletima i smartfonima upravlja pokretom ruke.

Još je veće otkriće tablet za slepe iz jedne austrijske firme koji ima fizičke mehuriće iznad ekrana, neku vrstu dinamičnog Brajevog pisma.

Pažnju posetilaca privukao je i robot londonskog „Emoteka”. Zove se „oli”, liči na stoni zvučnik i ima sopstvenog pametnog asistenta koji prepoznaje različite članove domaćinstava i prilagođava svoju „ličnost” svakome ponaosob. Razvijen u saradnji sa naučnicima Univerzitetskog koledža u Londonu, Imperijal koledža i Univerziteta u Edinburgu i već je obezbedio investiciju od 10 miliona dolara iz Kine.

Tu je i čitav niz modularnih robota koji omogućavaju korisnicima da zamenom komponenata dobiju novu funkcionalnost. Na primer, da bude „tri u jedan”: usisivač, bezbednosna kamera i prečistač vazduha.

Trudnoća je izgleda mnogima bila u fokusu, jer je pregršt gedžeta koji upozoravaju na plodne dane, prave spermograme, broje kontrakcije… Tehnologija povezana sa zdravljem inače je u procvatu. Jedan izraelski startap je na dobrom putu ka „Trikoderu” iz „Zvezdanih staza” – uređaju koji postavlja dijagnozu svake bolesti. „TytoHome” omogućava članovima porodice da snimaju rad srca, pluća, abdomena i drugih organa i šalju ih svojim lekarima.

Najmanje dve firme su predstavile nosive zaštitne vazdušne pojaseve. Na primer, za starije osobe kod kojih postoji rizik od preloma kuka naduvavaju se kada detektuju nagli pokret koji prethodi padu ili za skijaše po sličnom principu da ih zaštiti od ozbiljnih povreda.

Tu je i pametni šal francuskog startapa „Vair”, koji ima ugrađen prečistač vazduha.

Mnogo toga od izloženog deluje šašavo, čudno ili krajnje nepotrebno, ali i najneobičniji izumi ponekad nađu put do masovne proizvodnje. Prošle godine u Vegasu je predstavljen „vešoid”, japanska mašina za savijanje veša, i mnogima je delovala besmisleno. Međutim, prikupila je 60 miliona dolara od „Panasonika” i drugih investitora i plan je da se do kraja godine pojavi u prodaji.

Ove godine šašavo deluju vibrirajuće farmerke za navigaciju koje se povezuju sa smartfonom i korisnik bez gledanja u ekran zna kada treba da skrene levo ili desno, zavisno od toga koji deo farmerki vibrira.

(Jelena Kavaja,Poliitka)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.