U trendu

Vakcina protiv ptičijeg gripa

Američki naučnici veruju da su pronašli jedinstvenu metodu kojom bi se ljudi, kućni ljubimci i ptice mogli vakcinisati protiv smrtonosnog virusa ptičjeg gripa. Prema istraživanju predstavljenom u časopisu "Journal of General Virology", vakcina uspešno štiti ptice i sisare od različitih sojeva virusa ptičijeg gripa, a može da se primeni čak i dok su ptice u jajetu, što bi trebalo da omogući masovno vakcinisanje divljih ptica.
Profesor Danijel Perez (Daniel Perez) s Univerziteta u Merilendu (University of Maryland) i njegov tim otkrili su da se centralni geni virusa H9N2 mogu upotrebiti za stvaranje vakcine. Naime, oni su modifikovali virus, umanjili njegovu snagu i njime vakcinisali miševe. Tri nedelje posle toga zarazili su ih smrtonosnim virusom H1N1, koji je prouzrokovao pandemiju 1918. u kojoj je umrlo oko 40 miliona ljudi. Svi miševi preživeli su bez simptoma bolesti. A takođe su bili otporni i na virus H5N1.
"Naši rezultati pokazuju da se vakcina koja se zasniva na virusu H9N2 može upotrebiti za vakcinisanje miševa protiv dva različita visokopatogena soja virusa gripa. Odabrali smo gene virusa H9N2 za vakcinu, jer se njime mogu zaraziti mnoge različite životinje, uključujući perad, miševe i svinje", rekao je profesor Perez.
Što je još važnije, istom vakcinom uspešno su zaštićene i ptice u jajima. To znači da bi se mnoge divlje vrste i domaća perad mogle masovno vakcinisati protiv ptičijeg gripa, čime bi se znatno smanjila mogućnost širenja pandemije među ljudima.
"Ako se neki soj ptičijeg gripa raširi među različitim životinjskim vrstama, možemo očekivati teške zdravstvene, ekonomske i ekološke posledice. Nerealno je razmišljati o stvaranju različitih vakcina posebno napravljenih za različite životinjske vrste u takvoj situaciji. Vakcina koja može da zaštiti različite vrste uštedela bi mnogo vremena u slučaju pandemije", objasnio je još profesor Perez.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.