U trendu

Vodonik – gorivo za XXI vek

Iscrpljivanje prirodnih resursa i veliko zagađenje su najveći problemi vezani za fosilna goriva. Smatra se da će se do 2020. godine potrebe za električnom energijom povećati za 75%, a već od 2015. se očekuje značajno smanjenje u proizvodnji nafte. Traganje za novim izvorima energije je već godinama jedan od najvažnijih istraživačkih prijekata na svetskom nivou.

Za sada su dva najinteresantnija rešenja upotrebe solarne energije i vodonika. Ideje su već u priličnoj meri razrađene, ali zahtevaju decenije dorade i ogromna ulaganja.

Što se tiče solarne energije, projekat se sastoji u postavljanju satelita sa solarnim panelima u Zemljinu orbitu, pretvaranje sunčeve energije u mikrotalasnu i slanje u specijalno projektovane trafo-stanice na Zemlji koje bi vršile pretvaranje u električnu energiju. Naučnici tvrde da bi ovaj projekat mogao da u praksi zaživi do 2030. godine.

Drugi način rešenja energetskih problema je korišćenje vodonika i taj se projekat čini izvodivijim i jeftinijim. „Podršku“ vodoniku daju i velike kompanije kakve su Royal Dutch/Shell i BMW koje su za novi izvor energije naročito zainteresovane posle nedavnih povećanja cene nafte. Vodonik se pokazuje kao obnovljiv, čist i efikasan izvor.

Najrasprostranjeniji od svih elemenata u prirodi je u ovom trenutku ipak previše skup za komercijalnu upotrebu. Cena galona nafte iznosi 1,11 dolara, a vodonika čitavih 6,90. Cena bi mogla da se snizi, ali tek nakon velikih ulaganja u postrojenja za preradu, mrežu pumpi za vodonik i razvoj novih načina transporta i skladištenja.

Jedna od najboljih osobina vodonika kao goriva je, sigurno, potpuna neškodljivost za okolinu: vodonik iza sebe, posle korišćenja, ostavlja samo vodenu paru! Sam proces dobijanja energije se zasniva na reakciji između ovog elementa i vode kojom se dobija elektricitet. Ovako dobijena energija bi se koristila kao pogonsko gorivo za automobile, sve vrste uređaja, kao i za osvetljavanje gradova i grejanje domova.

Kompanija BMW je već prizvela sportski auto na vodonični pogon koji može da razvije brzinu od 220km na sat, a novo punjenje mu je potrebno na svakih 350km. Procenjuje se da bi ovakvi automobili mogli doći na tržište u narednih 5 do 7 godina. Izradi prototipova ekoloških automobila se pridružuju i Daimler Chrysler, Ford, Toyota i General Motors. Zainteresovanost automobilskih giganata predstavlja ohrabrenje za sve zagovornike upotrebe vodonika, kao najlogičnijeg načina za rešavanje problema energije i zaštite čovekove sredine.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.