U trendu

Zašto astronauti ne mogu da spavaju?

Kada se pojavi oglas u kojem se od kandidata traži da ne rade ništa a da za to primaju odličnu platu, ponuda deluje kao posao iz snova. Ali nije baš tako lako biti dobrovoljac na kom se testiraju efekti boravka u bestežinskom prostoru.

U nemačkoj laboratoriji blizu Kelna, smeštenoj pod zemljom, zidovi su beli i jako osvetljeni, bez prozora. U jednoj sobi su, na primer, samo krevet i računar, a na zidu uznemirujuća slika vanzemaljskog pejzaža.

Na plafonu su kamere koje prate svaki pokret ispitanika. Izolovani od spoljnog sveta, ne znaju da li je dan ili noć, odsečeni su od realnosti i nemaju osećaj da su uopšte na Zemlji. To je upravo ono što naučnici ovog objekta nemačke svemirske agencije DLR žele da postignu, piše Bi-Bi-Si, čiji je novinar boravio u laboratoriji Envihab.

U najnovijem eksperimentu, tim predvođen Evom Marijom Elmenhorst ispituje nedostatak sna, što je realan problem za astronaute na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS). Iako bi svake noći mogli da odspavaju po osam sati, većina se budi posle pet ili šest sati i to im ne donosi neophodan odmor. Pogrešna odluka u trenutku pada koncentracije za sve može da bude kobna. Nije isto uz litre kafe pregurati dan u kancelariji posle neprospavane noći i precizno spojiti nekoliko tona tešku svemirsku letelicu sa brodom koji donosi zalihe.

Osigurati dobar san u svemiru nije lako. Nema kreveta ni jastuka – astronauti spavaju privezani za zid u vrećama. Ometajući faktor je i buka koju stvara ventilacija u stanici, ali i to što sunce izlazi na svakih 90 minuta.

Tim dr Elmenhorstove podvrgao je ispitanike eksperimentima u kojima im se uskraćuje san da bi ustanovili kako to deluje na kognitivne funkcije i zašto se neki bolje s tim nose od drugih.

Posle pet noći sa po pet sati sna, jednu noć su odspavali punih osam, ali sledećeg dana su morali 38 sati da ostanu budni. Moždanu aktivnost lekari su merili kacigama sa senzorima, uz česte analize krvi i snimanje magnetnom rezonancom.

Rezultati bi mogli da budu od koristi i za sve koji na Zemlji rade po smenama i često neispavani donose odluke od kojih zavisi nečiji život.

Osim što su ustanovili očekivani pad mentalnih sposobnosti, istraživači su otkrili još jednu šokantniju biološku promenu.

„Pokazali smo da se posle pet noći sa po pet sati sna usporava metabolizam glukoze i dešavaju hormonalne promene. To se poklapa sa istraživanjima koja su pokazala da ljudi koji stalno rade u smenama imaju znatno veću stopu obolevanja od dijabetesa i visok krvni pritisak.

Dobrovoljci priznaju da je motiv da se prijave bio novac ali da su verovali da će zadaci biti lakši. Ne navodi se koliko su dobili, ali verovatno je reč o pozamašnoj sumi.

Francuska svemirska agencija je nedavno objavila oglas u kom traži zdrave muškarce u dobroj formi koji su spremni da dva meseca leže ne radeći ništa za platu od 16.000 evra. U tom položaju moraju da jedu i obavljaju fiziološke potrebe, uvek makar s jednim ramenom na krevetu, da bi se ispitao uticaj mikrogravitacije na ljudski organizam.

(Politika)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.