U trendu

Klasična muzika pomaže u učenju

Ima onih kojima je potrebna apsolutna tišina kako bi mogli da se koncentrišu na učenje. Ali, ima i onih kojima prija neki zvuk u pozadini – pokazalo se da najviše pomaže u učenju ako je taj zvuk klasična muzika ili neka druga vrsta relaksirajuće muzike.
Brojna istraživanja su pokazala da klasična muzika mnogima pomaže u koncentraciji. Recimo, nekim hirurzima pomaže dok operišu, uz nju im je lakše da se usredsrede na posao, i posao im je manje stresan (zamislite da vam je posao da sečete žive ljude!). Pomaže i raznim službenicima. A pomaže i đacima i studentima, osim ako spadaju u onu grupu kojoj najviše prija potpuna tišina.
Sad, nije svejedno koju ćete klasičnu muziku odabrati. Ima i klasične muzike koja je agresivna (neka Betovenova dela, na primer), i takva dela vam neće baš mnogo pomoći u učenju. Ono što su mnogi otkrili jeste da im prija Mocartova muzika; ona deluje čak i na bebe i životinje, bebe uživaju u njoj, a možete videti i mačku koja zadovoljno žmirka dok puštate ili svirate Mocartovu muziku.
Ono što ovakva muzika čini jeste da vas opusti, a lakše je učiti i pamtiti, pa i razmišljati, onda kad niste napregnuti, kad ne osećate ili bar manje osećate pritisak da nešto morate, da te-i-te informacije morate sebi da utuvite u glavu kako ne biste pali na popravni. Naravno, ne bi valjalo da vas muzika toliko opusti da zaspite; srećom, to se s ovom muzikom ne dešava, osim ako ste baš legli da spavate. Ukoliko se spremite da učite i onda pustite klasičnu muziku, ono što ćete posle nekog vremena najverovatnije osetiti jeste da ste opušteni, ali istovremeno i koncentrisani (suprotno verovanju nekih, biti koncentrisan ne podrazumeva da ste napregnuti), da brže shvatate, lakše povezujete stvari i lakše ih pamtite.
Probajte! Klasična muzika je prijatna. Mocartova muzika, na primer, zaista teško da će vam smetati, a mogli biste da otkrijete da vam učenje uz nju lakše ide.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.