U trendu

Pred kontrolni i na kontrolnom

Pravila kako se ponašati pred kontrolni i na samom kontrolnom obično čujete i u školi, bar nekoliko puta, i to čujete neka dobra pravila – a opet, mnogi ih zaborave ili ih se ne pridržavaju. Zato, evo kratkog podsetnika kako da sebi pomognete pre i u toku kontrolnih zadataka.
Ako to ikako možete da izbegnete, nemojte učiti veče pred kontrolni (pismeni, ispitivanje, test…). Trebalo bi da ste do tada naučili koliko ste mogli. Prelistajte beleške, podsetite se, ali nemojte učenje ostavljati za poslednje veče. Lezite rano, nipošto nemojte do kasno u noć da se podsećate ili učite onda kad sutra imate kontrolni. Više će vam pomoći ako sutradan budete ispavani. Nervozni ste i teško vam je da zaspite? Mogla bi da vam pomogne šolja toplog mleka, kao i provetravanje sobe. Fizička aktivnost je takođe dobra, mada ne bi trebalo raditi ništa fizički intenzivno pred spavanje, to bi vas razbudilo (fizička aktivnost je i inače odlična za podsticanje rada mozga, jer tako vežbate, između ostalog, pluća da bolje funkcionišu, pa vam više krvi dolazi do mozga; "U zdravom telu, zdrav duh" nije samo nekakva matora izmišljotina, to je zaista tako).
Na samom kontrolnom prvo pažljivo pročitajte pitanja (i uputstva, ako ih ima). U glavi napravite okviran plan koliko ćete vremena utrošiti na rešavanje pojedinih delova kontrolnog i pridržavajte se plana koliko možete. Počnite s onim za šta mislite da će vam ići najlakše, brzo rešavanje će vas ohrabriti (plus nećete dospeti u situaciju da ste sve vreme utrošili pokušavajući da uradite ono najteže, ne uspe vam, a ne uradite ni ono što ste bez problema mogli da rešite). Na kraju, ako budete imali vremena, dvaput proverite da li su vam rešenja/odgovori tačni. Ako se u nekom trenutku uspaničite, naterajte sebe da dišete duboko i polako. To će vas smiriti. Podsetite sebe da sigurno znate više nego što vam se tako uspaničenima čini.
Čak i ako vam ne uspe nešto da završite, često ipak možete dobiti bolju ocenu nego da ništa niste uradili. Ako se radi o pisanju sastava, na početku sastavite plan po pasusima o čemu ćete pisati – kad završite s pisanjem, koncept bacite, ali ako ne stignete da završite, priložite i koncept, to bi vam moglo povećati ocenu. Ako treba da napišete nešto duže iz stranog jezika, potrudite se da upotrebite što bogatiji rečnik (što više različitih imenica, glagola, prideva), kao i različita vremena, kako biste pokazali veći obim znanja. Za matematiku i slične predmete dobro je da se vidi kompletan postupak rešavanja; čak i ako je rezultat pogrešan, ispravan postupak vam može povećati ocenu.
Ukoliko ste u stanju da tome odolite, nakon kontrolnog nemojte svoje odgovore upoređivati s onim koje su dali vaši prijatelji iz razreda. Ovo naročito važi ako ćete malo duže da čekate na rezultate. Ukoliko upoređujete svoje odgovore s njihovima, više ćete brinuti i nervirati se, i to potpuno bespotrebno – šta ste uradili, uradili ste, ne možete se vratiti unazad kroz vreme i to izmeniti, a do kakvog god odgovora da dođete s prijateljima, rezultat ćete ipak znati tek onda kad vam nastavnik pregleda kontrolne i oceni ih.
Srećno!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.