U trendu

Od koliko sati zapravo počinje „jeftina struja“? Nije svuda isto

Evo kako da sa sigurnošću utvrdite u koliko sati kod vas počinje i završava ‘’jeftina”naplata električne struje.

Svi se trudimo da uređaje koji troše mnogo struje koristimo samo kada je povoljnija tarifa, odnosno kada počne jeftina struja. Tokom tih sati cena struje je četiri puta niža, pa se definitivno isplati.  Kako bi potrošnja ujednačila tokom dana i noći, a time smanjilo opterećenje sistema, elektrodistribucija je odlučila da uvede ovaj vid prodaje električne energije.

Međutim, kako prelazak sa jeftine na skupu struju ne bi bio iznenadan, jeftina tarifa ne počinje i ne završava svuda u isto vreme. U svim delovima zemlje jeftina tarifa traje osam sati, s tim da u Beogradu počinje u ponoć, u centralnoj i južnoj Srbiji u 22 časa, dok u Vojvodini jeftina struja počinje sat vremena kasnije, odnosno u 23 sata.

Početak jeftine tarife definiše se signalom koji daljinski stiže iz komandnog centra elektrodistribucije, dakle trenutak početka i završetka jeftine tarife nema nikakve veze sa podešavanjem električnog brojila.

Ako niste sigurni u koliko sati počinje jeftina tarifa kod vas, postoji jednostavan način da to saznate.

Ukoliko je reč o dvotarifnom brojilu, ono ima dva brojčanika i registruje potrošenu struju po višoj i nižoj tarifi. Strelica na brojilu ili brojčana oznaka 1 ili 2 označava koju tarifu brojilo registruje. Ako je strelica usmerena nagore, ka broju 1, znači da trošite skupu struju, dok obrnuto označava jeftinu tarifu.

Kod digitalnih merača postoji oznaka T1 i T2. Ako je strelica na displeju usmerena ka oznaci T1, to znači da je trenutno aktivna skupa tarifa, dok T2 označava jeftinu, prenosi Krov.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.