U trendu

Svetlost u kući: veštačko osvetljenje

Govorili smo o potrebi za dnevnom svetlošću i o dobrobiti koju od toga možemo imati.
Nažalost, dan (to jest, onaj svetli deo dana) ne traje 24 sata; štaviše, u zavisnosti od godišnjeg doba i vremenskih prilika, ti svetli periodi mogu da budu čak i veoma kratki.
Da biste sebi obezbedili radnu atmosferu i udoban boravak u kući, neophodno je obratiti pažnju na izvore veštačkog osvetljenja u njoj.
Bez obzira na to da li renovirate već postojeću ili gradite novu kuću, susrešćete se s mnoštvom dilema. Ako odvojite dovoljno vremena za planiranje, ovo ipak neće predstavljati veliki problem.
U obzir morate da uzmete namenu prostorije i da predvidite koja količina svetla će vam biti potrebna za pojedine aktivnosti. Zatim odredite u kom će vam stilu biti organizovano osvetljenje po stanu.
Ako patite od nedostatka stambenog prostora pa su vam prostorije u kući ili stanu multifunkcionalne, moraćete da razmislite o višestrukim izvorima svetla – za različite prilike.
Za spavaću sobu odaberite izvore svetla koji će upotpuniti ambijent. Najzgodnije su stone lampe.
Dnevni boravak i radni prostor osvetlićete snažnijim izvorima svetlosti, ali to ne isključuje i ambijentalno osvetljenje u vidu nekih zidnih ili stojećih lampi koje se povremeno mogu pokazati kao odlično rešenje kada su u pitanju neka porodična okupljanja i slični događaji.
Predsoblje mora biti dobro osvetljeno, a za tu svrhu se često koriste takozvane plafonjere. U kupatilu takođe možete kombinovati osvetljenje: glavno svetlo, koje mora biti prilično snažno, i dodatno svetlo u vidu lampi uz, recimo, ogledalo ukoliko želite malo intimniji ambijent u kojem biste se opuštali.
O problemima osvetljenja u kući postoji čitava manja nauka, kao što postoje i stručnjaci za ambijentalna i studijska osvetljenja. Možete potražiti nekoga od njih ili sami pažljivo isplanirati. Na kraju krajeva, čak i ako negde pogrešite, sami ćete to i ispraviti.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.