U trendu

Tiple, izbor i primena (1)

Kačenje slika, polica, sanitarnih ili kuhinjskih elemenata, bojlera i mnogih drugih stvari na zid može da se pretvori u noćnu moru. Pravilnim izborom tipli i zavrtnja većinu ovih problema možete uspešno prevazići.
Osnovno pravilo za dubinu rupe koju bušite za tiplu jeste dužina tiple plus 10 milimetara. Prečnik tiple u najvećem broju slučajeva mora odgovarati burgiji kojom bušite rupu u zidu.
Takođe je neophodno povesti računa i o materijalu u kojem će se tipla naći. Opisaćemo u ovom tekstu mnoge tipove tipli, materijale u kojima se one najbolje ponašaju, kao i neke tiple za specijalne namene.
Postoje razni gradivni materijali: porozni, šuplji, tvrdi, meki, što je dovelo do razvoja specijalnih tipova tipli. Ima i univerzalnih tipli, ali je njihova nosivost i mogućnost primene mnogo manja.
Standardne tiple koristimo na zidovima od cigle i poroznog betona – za laka i srednja opterećenja, na primer, za police, ogledala, slike, svetiljke. Za ogledala i viseće ormariće preporučljivo je koristiti duže tiple.
Univerzalne tiple imaju najveću nosivost u zidovima od cigle i betona, ali su se odlično pokazale i u zidovima od šupljeg bloka, pa čak i na zidovima od gips-kartona. Razlog je to što se ove tiple šire, odnosno gužvaju. Koriste se za mala opterećenja – ponovo slike, police manje nosivosti i slično.
Ipak, postoje i namenske tiple za gips-karton; to su limeni klinovi koji pri vrhu imaju navoj većeg prečnika pa se uvrnu u ploču, a zbog dodirne površine s pločom dobiju priličnu stabilnost. Zbog prirode gips-karton ploče i ovde je primena sužena na mala opterećenja.
Tiple za metalne ramove koriste se prilikom ugradnje vrata i prozora.
Tiple za porozni beton u takvim zidovima imaju tri puta veću nosivost od standardnih tipli, pa to treba uzeti u obzir ako, recimo, želite da pojačate nosivost polica na zidovima od takvog materijala.
U sledećem tekstu opisujemo još neke specijalne tipove tipli.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.