U trendu

Dečja tuča

Tuče među braćom i sestrama nisu nikakva retkost, a ipak gotovo redovno izazovu zabrinutost kod roditelja. Nije uvek lako naći dobro rešenje, ali nije ni nemoguće, naročito ako se uloži malo kreativnosti.
Tuče su češće po ružnom nego po lepom vremenu, i to nije slučajno. Nije da ružno vreme (jako niske temperature, pljusak, mećava) samo po sebi čini decu agresivnijom, nego im po takvom vremenu, sasvim normalno, roditelji ne dopuštaju da izlaze iz kuće. A zdrava deca će biti puna energije, i ako su prinuđena da vreme provode u skučenom prostoru umesto da tu energiju "ispucaju", prirodno je da postanu nervozna i agresivna. Plus, tu je i uobičajeno rivalstvo među braćom i sestrama – u kombinaciji s nepotrošenom energijom i nedostatkom kreativnih ideja veoma je lako okrenuti se agresiji.
Šta roditelj da učini u takvoj situaciji? Grdnje, pretnje i obećanja pomažu samo nakratko, ako i toliko pomognu. A i ta "pomoć" je samo iluzija, jer u deci ostaje energija koju treba nekako potrošiti. Ukoliko ste umorni od posla, verovatno i niste baš raspoloženi da smišljate deci različite zanimacije, ali to je najefikasnije rešenje.
Te zanimacije mogu biti različite igre, ali u zavisnosti od dečjeg uzrasta, možete im zadati i da obave neki poslić u kući, što će i vas malo rasteretiti. Možete i od toga napraviti neku vrstu igre, takmičenja, tipa "ko će lepše da uredi svoj deo sobe/složi svoju odeću/složi igračke"… Deca će, sasvim sigurno, biti mnogo manje agresivna ako imaju čime da se zanimaju.
A ako se ipak potuku? I to je normalno – određena doza agresivnosti urođena je svakom ljudskom biću. Samo treba obratiti pažnju na to da tuča ne ode predaleko (toliko daleko da se dete povredi ili nešto razbije) i uputiti decu na to da se razmirice mogu rešiti i drugačije nego fizičkim obračunom – i pokazati im kako.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.