U trendu

Omiljena Hitlerova glumica špijunirala za Ruse

Dokumenti tajnih službi s kojih je skinuta oznaka poverljivosti otkrili su da je jedna od najpopularnijih nemačkih posleratnih glumica bila sovjetski špijun. Marika Rek, kojoj je zbog očigledne bliskosti sa nacističkim režimom dve godine bilo zabranjeno da glumi, zapravo je od četrdesetih godina radila za jednu mrežu prenoseći tajne Trećeg rajha Moskvi, objavio je „Gardijan”.

Rek je rođena 1913. godine u Kairu, u porodici Mađara, a detinjstvo je provela u Budimpešti. Karijeru je počela u nacističkoj eri kao zvezda operete i igrala je u 40 filmova. Umrla je 2004. u 90. godini.

Veruje se da ju je za KGB vrbovao njen menadžer Hajnc Hofmajster, koji je već radio za sovjetske obaveštajce. Ostaje nejasno koja je bila uloga Marike Rek i posebno kakve je informacije prosleđivala Moskvi.

Pretpostavlja se da je i njen suprug, filmski reditelj Georg Jakobi, špijunirao zajedno s njom.

Krona, mreža agenata kojoj je pripadala, bila je odgovorna za prosleđivanje vojnih obaveštajnih podataka visoke važnosti, uključujući planove za operaciju „Barbarosa” i bitku za Kursk.

Mrežu je predvodio čuveni sovjetski agent Jan Černjak, poznat kao „čovek bez senke” zbog sposobnosti da se neprimećeno kreće. Černjaka je regrutovala sovjetska vojna obaveštajna služba dok je studirao u Berlinu četrdesetih godina. U njegovoj mreži od 35 agenata bili su bankari, vojni zvaničnici i sekretarice, ali i glumica Olga Čekova.

Ulogu Marike Rok kao sovjetskog špijuna otkrio je Gelen, zapadnonemačka organizacija, prethodnica današnje obaveštajne agencije BND. Sumnje se prvi put pominju u formalnoj belešci iz novembra 1951. godine. Sa dokumenta je oznaka „strogo poverljivo” skinuta pre 50 godina, ali je on tek nedavno objavljen.

Glumica je 1951. objavila da posle 16 godina napušta glumačku karijeru. Novine su u to vreme pisale da je želela da otvori butik u Diseldorfu sa autentičnim švajcarskim proizvodima od vune. Zapadnonemački obaveštajci zaključili su da je ovo bio mudar potez koji joj je omogućio da i dalje špijunira za Sovjete.

Marika Rek je za nacistički režim bila domaći talenat koji je mogao da parira holivudskim zvezdama poput Džindžer Rodžers i Rite Hejvort. Bila je jedna od Hitlerovih omiljenih glumica i navodno je imala aferu sa njegovim ministrom za propagandu Jozefom Gebelsom.

Proslavila se u filmu „Laka konjica” (Leichte kavallerie) posle kog je postala jedna od najangažovanijih glumica svog doba. Često je igrala uz Johanesa Hestersa u propagandnim filmovima. Blagi mađarski akcenat davao joj je egzotičnost, podsetio je „Gardijan”.

Nije poznato da li je Marika Rek ikada saznala da je osumnjičena za špijunažu, niti se zna da li je bilo pokušaja da je spreče.

Godinama se smatralo da je protivnik komunista. Na kraju Drugog svetskog rata dve godine joj je bilo zabranjeno da radi, kao kazna za blizak odnos sa užim krugom nacističkih vođa.

U Muzeju filma u Berlinu izložena je razglednica iz novembra 1940. godine koju je poslala Hitleru da se zahvali za buket cveća koji joj je poslao.

(Politika)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar